Disney Research razvil sistem za napredno prepoznavanje dotikov Touch
Matej Huš
7. maj 2012 ob 22:05:14
Raziskovalni oddelek Walt Disneyja, Disney Research, je predstavil novo tehnologijo Touché (znanstveni članek), ki razširja uporabnost klasičnih na dotik občutljivih zaslonov. Osnovni kapacitivni na dotik občutljivi zasloni lahko zaznajo dotik, ker se z dotikom spremeni njihova kapacitivnost. To detektorsko vezje zazna, saj se spremeni odziv na izmenični tok pri dani frekvenci. Ker se uporablja le ena frekvenca, imajo ti zasloni le dve možnosti - signal (dotik) je ali pa ga ni. Disney Research pa je razvil tehnologijo, ki zazna tudi vrsto dotika ali po domače, kako močno in na kakšen načni predmet zgrabimo.
Delovanje sistema najlepše opiše kar njihov videoposnetek (glej spodaj), a vseeno povzemimo. Namesto ene frekvence sedaj uporabimo spekter frekvenc in merimo odziv (posredno spremembo kapacitivnosti, neposredno pa tok in napetost ter njuno fazo), s čimer pridobimo podatek o odzivu na celotnem frekvenčnem območju, kar imenujemo profil. Izkaže se, da je profil vsakokrat drugačen, odvisno ali predmet primemo z enim prstom, dvema, ali ga zgrabimo z dlanjo, se nanj naslonimo s komolcem itd. S strojnim učenjem in nekaj poizkusi lahko sistem naučimo, kaj kateri profil pomeni, tako da sam prepoznava vrsto dotika.
Prevodni predmeti (npr. kljuke za vrata, človeško telo) služijo kot elektroda kar sami, medtem ko je treba v neprevodne predmete vgraditi majhno elektrodo. Celoten sistem je z računalnikom povezan prek bluetootha, tako da je resnično prenosen. Možnosti uporabe so mnogotere, od boljših mobilnih telefonov do bolj eksotičnih možnosti, kot so učenje otrok pravilnega obedovanja (resnično, poglejte posnetek). Mimogrede, prvi avtor članka Munehiko Sato je doktorski študent strojništva, smer kibernetika na Univerzi v Tokiju, projekt pa je nastal v okviru enoletnega pripravništva v Disney Researchu.