Težave pri proizvodnji 28 nm-čipov in nedobavljivost grafičnih kartic
Matej Huš
8. apr 2012 ob 12:53:17
Čeprav je največji proizvajalec čipov na svetu, tajvanski TSMC prve delujoče primerke 28 nm-čipov predstavil že leta 2009, proizvodnja še vedno ni na ravneh, ki bi si jih trg želel. Glavna proizvajalca grafičnih kartic Nvidia in AMD imata skupno že štiri kartice, zgrajene v 28 nm-tehnologiji, a prodaja je zaradi težav pri zagotavljanju čipov sila skromna.
Prvi je svoje GPU-je v 28 nm-tehnologiji predstavil AMD, in sicer so bili to Radeoni HD 7970/7950, 7870/7850 in 7770/7750, ki so prišli na trg konec preteklega leta. Nvidia ni stala križem rok, ampak je marca leto prestavil GTX 680, svojega prvega (in do izida ostalih modelov družine Kepler edinega) GPU-ja v 28 nm-tehnologiji. Problem je, da čipov enostavno ni dovolj, saj TMSC ne more dohajati povpraševanja.
Kot piše DigiTimes, je AMD prodal le majhno število radeonov 7970, čeprav je kartica uradno naprodaj že četrt leta. Nvidia naj bi imela že vse pripravljeno za izdajo naslednjih predstavnikov družine Kepler, a jih zaradi pomanjkanja čipov ne izdajo, saj ne bi bili dobavljivi v doglednem času. Qualcomm, ki ga sicer bolj poznamo po procesorji za integrirane naprave, je del svojih naročil že preusmeril k drugem največjemu proizvajalcu čipov, tajvanskemu UMC (United Microelectronics Corporation), a zastoji še vedno ostajajo.
Glavni razlog za težave z dobavljivostjo je nizek izkoristek (yield) oziroma prevelik izmet pri izdelavi. Izmet pri izdelavi polprevodniških čipov je zapleten pojav, ki je odvisen od kakovosti izdelave (process-limited yield) in od kakovosti dizajna (design-limited yield). Izvrsten članek o ozadju izmeta so napisali na SemiWiki. Problem ni v nesposobnosti ali neznanju, ampak času. Ker se pri izdelavi mudi, livarne nimajo časa ustrezno pripraviti svojega proizvodnega procesa, kar jih lahko pozneje pošteno kaznuje.