Ponovno izumljanje mobilnosti
piek
29. feb 2012 ob 11:14:02
Konec februarja se v Barceloni že tradicionalno zbere vsa smetana iz sveta mobilne telefonije, saj se v španskem velemestu odvija konferenca Mobile World Congress. Ta letos poteka pod sloganom Redefining Mobile, po čemer lahko že sklepamo, da bodo proizvajalci mobilnikov, tablic in drugih sorodnih izdelkov skupaj z mobilnimi operaterji ter snovalci storitev, aplikacij ter vsebin zopet iskali nove načine, kako razveseljevati uporabnike in iz njihovih žepov zvabiti sleherni evro cent.
Koncept ponovnega izumljanja navadno doleti posamezno industrijo takrat, ko ta postane zrela in se razvoj osredotoča le na manjše izboljšave obstoječih rešitev, brez večji evolucijskih stopenj, kaj šele revolucionarnih prijemov. In zdi se, da je področje mobilne telefonije v zadnjih letih doletelo prav to. Proizvajalci telefonov so se začeli osredotočati na milimetre pri zaslonih, megaherze pri vgrajenih procesorjih ter milijone pik pri ločljivosti tipal vgrajenih fotoaparatov. Če ne bi bilo preskoka v svet aplikacij za mobilnike, bi lahko mobilno telefonijo označili za dolgočasno.
Iskanje širine
Kako torej ostati aktiven v razvoju novih rešitev in storitev? Glave strokovnjakov so na konferenci Mobile World Congress (v nadaljevanju MWC) prišle do naslednjih zaključkov. Potrebna je širitev na druga področja. Med najbolj privlačnimi so seveda bančništvo, trgovina in zdravstvo, predvsem zato ker bolj ali manj zadevajo vsako potrošniško dušo. Mobilno plačevanje v zadnjih letih kaže lep napredek, a za njegovo razširjenost samo pametni mobilniki s tehnologijo NFC niso dovolj. Vključiti se morajo tudi mobilni operaterji ter banke in trgovcem ponuditi enostavne in dostopne rešitve. Analitska hiša Juniper Research je že objavila svojo napoved, ki predvideva da bodo mobilna plačila v letu 2013 dosegla skupno vrednost 600 milijard ameriških dolarjev. Čeprav gre v primeru mobilnih plačil navadno za t. i. mikroplačila oziroma plačila manjših vrednosti, pa je več kot očitno, da se zanje uporabniki lažje odločajo, pogosto tudi povsem impulzivno. Ideja mobilne denarnice se zdi več kot le zrela za implementacijo v sodobnih družbah.
Zelo zanimivo področje, ki bi s pridom lahko izkoristilo mobilne tehnologije, je tudi medicina. Mobilni rentgen ter telemedicina za paciente sta morebiti še malce daleč od praktične implementacije, a kopica z zdravjem posameznika povezanih aplikacij je že na voljo, najbolj priljubljene med uporabniki so menda tiste, za spremljanje telesne teže, telesne aktivnosti ter prehranjevanja.
Deljenje znanja
Že res, da je skrivanje informacij pred konkurenti postalo del vsakdana podjetij, ki delujejo na trgu mobilne telefonije in tehnologij, a dejstvo je, da največje uspehe v praksi prinašajo predvsem ekosistemi. Uporabniki imajo namreč raje rešitve in storitve, ki delujejo po načinu vse-v-enem. Mobilni ekosistem pa sestavljajo tako mobilni operaterji, proizvajalci opreme in predvsem trgovci ter ponudniki storitev. Prav pri slednjih pa bo potrebnega več sodelovanja, saj so prav oni navadno tisti, ki skrbijo za interakcijo z uporabniki in tako največji del uporabniške izkušnje odpade prav na njihova pleča.
Lokalno delovanje
V pehanju za globalnimi uspehi podjetja pogosto pozabijo na lokalne specifike. Majhnost Slovenije je v tem primeru še toliko bolj očitna, poglejmo samo kako dolgo je potreboval velikan Apple, da nas je uvrstil na svoj zemljevid. Prav tako lahko večino novih storitev in aplikacij, ki jih predstavljajo drugi velikani iz sveta mobilne telefonije, ni moč uporabljati v majhni podalpski deželi, ali pa zanje veljajo določene omejitve. Vsa najsodobnejša tehnologija pač ni prav učinkovita, če ni ustrezno lokalizirana. Za to bi si morali prizadevati prav vsi -- uvozniki opreme, mobilni operaterji ter ponudniki storitev. Zadeve, ki so uporabniku pisane na kožo, gredo namreč precej bolje v promet od napol uporabnih približkov.
Načrtovanje sprememb
Darvinizem deluje tudi na področju mobilnosti. Skandinavska velikana Ericsson in Nokia sta to še kako dobro občutila. A še bolj kot vztrajanje na starih lovorikah in počasno prilagajanje trendom v industriji je nevarno otepanje strateškemu povezovanju. Z omejenim znanjem in informacijami je namreč moč postoriti le omejeno delo ...
Zdi se, da je največje presenečenje za mobilne operaterje ter ponudnike opreme v zadnjih letih pripravil mobilni internet. Kot da niso pričakovali, da bodo uporabniki možnost povezovanja v splet prek mobilnikov vzeli za svojo in jo s pridom izkoristili. Danes mobilni podatkovni promet duši omrežja, katerih kapacitete in pretočne hitrosti se ne razvijajo dovolj hitro, da bi zadostile potrebam na širokopasovne prenose navajenih množic. Tehnologije 4G in LTE ter druge rešitve naslednje generacije so namreč še vedno precej oddaljene in tudi glavce na MWC priznavajo, da enostavne rešitve širitve kapacitet in prepustnosti ni, še posebej zato, ker je področje mobilne telefonije precej natančno regulirano, s čimer so tudi večji skoki praktično onemogočeni. Na račun tega trpi tudi razvoj širokopasovnih storitev, denimo mobilne televizije. Uporabniki bi jo namreč uporabljali in tudi plačevali, a ima večina operaterjev še vedno v uporabi poslovne modele, ki zaradi visokih cen mobilnega prenosa podatkov ubijajo željo po bogatih vsebinah na mobilnikih.
Podjetja so na račun mobilnosti v zadnjih letih močno spremenila način dela, zaposleni s seboj nosijo ogromno informacij ali pa imajo vsaj dostop do njih. Posledično je treba ustrezno skrbeti za varnost mobilnih naprav, saj so pametni mobilniki, prenosniki in tablice na vrhu želja tatov. Manj spretni med njimi jih kradejo zaradi strojne opreme same, pametnejši digitalni zlikovci pa na njih iščejo informacije, s katerimi se je moč dokopati do denarja.
Se nam torej na mobilnem področju obeta revolucija? Ne. Bi bilo pa zelo prav, da uporabniki vsem udeležencem mobilnega ekosistema pokažemo pravo pot. Kako? Z jasno izraženo izbiro vsebin, ki nas zanimajo ter pritiski na ponudnike mobilnih storitev. Brez skrbi, tudi ti se vse bolj trudijo analizirati vedenjske vzorce uporabnikov. Enkrat se jim bo že posvetilo.