Ubuntu dopolnil 7 let
Matej Huš
20. okt 2011 ob 19:14:35
Pred sedmimi leti (20. oktober 2004) je izšla prva verzija Linuxove distribucije Ubuntu, ki je nastala kot razcepitev iz Debiana. Ime Ubuntu izhaja iz poimenovanja južnoafriške filozofije humanosti do drugih, ker naj bi bil tudi Ubuntu tak do svojih uporabnikov. Nezahteven, prijazen, enostaven in preprosto human. Prva verzija iz leta 2004 se je imenovala Warty Warthog. Ubuntu se je začel kot majhen projekt, a je bil pravilno zastavljen. Avtorji so stavili na prijaznost do uporabnikov, veliko množico funkcionalnosti in upoštevanje podrobnosti. Očitno se jim je splačalo, saj je Ubuntu danes prvi Linux na osebnih računalnikih.
Odtlej je Canonical, ki skrbi za razvoj te distribucije, vsako polletje izdal novo verzijo, in prilezel je že do verzije 11.10 Oneiric Ocelot. Ubuntu ima podoben način poimenovanja kot Debian, saj prva številka podaja leto, druga pa mesec izida; besedni opis sestoji iz pridevnika in imena živali, ki imata običajno enaki začetnici. Vsaka verzija je podprta osemnajst mesecev, kar pospešuje cikel nadgradenj. Za kritične sisteme pa so na voljo verzije LTS, ki izidejo vsaki dve leti in prinašajo tri leta namizne in pet let strežniške podpore.
Ubuntu je najpriljubljenejša distribucija Linuxa na osebnih računalnikih, saj ima 50-odstotni delež med vsemi distribucijami. To pripisujemo enostavnosti njegove uporabe, saj je pogosto prav Ubuntu izpostavljen kot primer distribucije, ki je še zlasti primerna za začetnike. Priljubljen je tudi v podjetjih in javnih upravi, kadar migrirajo na Linux, krepi se tudi na strežniškem področju, kjer je na četrtem mestu. V zadnjem času je pridobil nekaj pomembnih strank, saj sta ga na svoje strežnike namestila tudi Amazon in Hewlett-Packard.
Ubuntu je ohranil svojo povezanost z Debianom, saj uporablja pakete v formatu deb package, a distribuciji nista povsem binarno združljivi. Kljub temu so sledi vidne vsepovsod, njegovi razvijalci pa aktivno sodelujejo z debianovci, tako da spremembe in novosti uvajajo tudi nazaj v Debian. Njegov glavni financer je Južnoafričan Mark Shuttleworth, ki ima v lasti britanski Canonical in je tudi ustanovitelj Ubuntu Foundation. Za zdaj kaže, da je Ubuntu odlično na poti in da mu v bližnji prihodnosti ne grozi noben večji pretres, tako na računalniškem kot tudi finančnem področju. Vse najboljše torej!