Google se je poravnal zaradi oglasov za nelegalne lekarne

Matej Huš

25. avg 2011 ob 16:31:46

Google se je poravnal z ameriškim pravosodnim ministrstvom zaradi prikazovanja oglasov za nelegalne spletne lekarne. Izpolnila so se majska pričakovanja, da bo Google moral odšteti pol milijarde dolarjev.

Spletne lekarne, ki v državi nimajo dovoljenja za prodajo zdravil, so pereč problem na internetu že več let. Leta 2003 so ZDA izvedle obsežno akcijo, po kateri sta Microsoft in Yahoo prenehala prikazovati oglase za lekarne brez koncesij. Google se je takrat uprl in reklame za predvsem kanadske lekarne, ki pa v ZDA niso imele dovoljenja za poslovanje, so ostale. Problem je bil, da je bilo mogoče oksikodon, ritalin in podobne dobiti tudi brez recepta.

Pravosodno ministrstvo je Googlu očitalo, da so s prikazovanjem oglasom za ilegalne dejavnosti ustvarjali prihodke, kar je kaznivo. Google je včeraj v izjavi za javnost zapisal, da so oglaševanje zdravil na recept ukinili že pred nekaj časa in da bi bili morali to storiti že prej. Res je Google leta 2009, ko so izvedeli za preiskavo proti njim, uvedel nekaj ukrepov. Med drugim so zahtevali, da imajo kanadske lekarne kanadsko licenco in ameriške ameriško. Regulatorji mu očitajo, da se v praksi tega niso vestno držali.

V poravnavi so se dogovorili, da bodo plačali 500 milijonov dolarjev globe. Rezervacijo v tej višini so izvedli že v drugem četrtletju, ko jim je zmanjšala dobiček za skoraj četrtino. Prav tako so obljubili ostrejši nadzor nad oglasi in plačljivimi iskalnimi zadetki, ki jih prikazujejo njihove spletne strani.