ZDA zaprosile za izročitev britanskega upravitelja TVShack.net

Mandi

4. jul 2011 ob 09:45:20

Popularni portal TVShack.net je bil med prvimi žrtvami operacije In Our Sites, ki jo je ameriška carinska uprava začela izvajati oktobra lani in v valovih poteka še danes. Stran je objavljala povezave in embede nelicenciranih prenosov TV in športnih dogodkov, zato ji je ICE zasegel domeno. Zdaj so ugotovili še identiteto njenega upravitelja - šlo naj bi za 23. letnega britanskega študenta računalništva Richarda O'Dwyerja (na sliki) - in Združeno kraljestvo zaprosili za izročitev v ZDA. Pri tem je zanimivo, da to početje na otoku ni protipravno, da Richarda z jurisdikcijo ZDA ne veže nič razen povsem domene ter da ICE linkanje vsebin enači s preprodajo prepovedanih drog in drugimi posredniškimi dejanji v tej "branži".

Tako na zadeve glede Erik Barnett, pomočnik direktorja in glavni pravnik pri ICE. G. Bernett je bil pred nastopom službe pri varuhu ameriške državne meje državni tožilec, ukvarjal pa se je predvsem z organiziranim kriminalom in trgovino s prepovedanimi drogami, ne toliko s kršitvami avtorskega prava. Zdaj je eden ključnih mož v organizaciji, ki šteje kar 7000 carinikov in drugih strokovnjakov, in njihov medijsko najbolj izpostavljeni predstavnik.

Do izročitve je sicer še daleč, je pa fantova družina že izrazila začudenje in zaskrbljenost nad idejo, ker je O'Dwyer britanski državljan brez povezav z ZDA, vsi strežnika TVShacka pa naj bi bili locirani v Evropi in Aziji. Barnett odgovarja, da njihova jurisdikcija osnuje na domeni - registrar za .net in .com domene je namreč Verisign, njihov sedež pa je v ZDA.

Drug problem je kaznivost O'Dwyjevega ravnanja. Mednarodne konvencije o izročitvi, npr. evropska kot pogoj navajajo, da mora biti očitano dejanje kaznivo tako v državi prosilki (ZDA) kot tudi v zaprošeni državi (UK), ter da mora biti zanj zagrožena kazen vsaj 1 leta zapora. Linkanje in embeddanje po britanski zakonodaji ni kaznivo, kar potrjuje tudi sodna praksa v primeru sestrske strani TV Links. Barnett na zadevo gleda drugače in navaja primerjavo z distribucijo prepovedanih drog, kjer pač kupec plača dilerjevemu pomočniku (oz. si ogleda/klikne na plačane oglase na TVShacku), medtem ko mu robo dobavi diler osebno (druga oseba - v tem primeru uploader na megavideo, loombo ali kateri drugi spletni video portal). S tako delitvijo vlog zlikovci skušajo preprečiti, da bi jih policija dobila z robo in denarjem v žepu, čemur možje v modrem pač ne morejo pritrditi in zato aretirajo obe osebi.

Treba je povedati, da ICE resno in konstruktivno dela na drugih področjih, npr. pregonu trgovcev s ponarejenim blagom. V tem poslu res gre za namen pridobitve večje/velike/ogromne protipravne premoženjske koristi. Res je tudi, da administratorji nekaterih tv in torrent portalov z oglasi služijo zavidljive vsote na račun tujega truda. Vendar nič od tega ne opravičuje tako samovoljne, meglene in amerocentristične interpretacije kazenskopravne in izročitvene zakonodaje.