Bo Nokia ob polletju še zasedala prestol pametnih mobilnikov?
Primož Resman
15. jun 2011 ob 07:47:22
Blog Comunities Dominate Brands je osebni blog Finca Tomija Ahonena, znanega po lepem številu knjig iz telekomunikacijske stroke ter kot nekdanjega Nokiinega zaposlenega, kjer je skrbel za svetovanje mobilnim operaterjem na področju mobilnih omrežij tretje generacije. Njegov najnovejši prispevek je izredno zanimiv, saj napoveduje padec Nokie s prestola prodaje mobilnih telefonov, kar bi bil prvi primer po približno štirinajstih letih, kolikor naj bi pametni mobilniki obstajali, seveda po zaslugi Nokie, ki naj bi bila na vrhu že od samega začetka pametnih mobilnih telefonov.
Ko govorimo o prestolu govorimo o prodajnih številkah v posameznih četrtletjih. Tomi Ahonen je lepo izpostavil, da je bil Nokiin padec še pol leta nazaj nekaj skoraj nepredstavljivega, vsaj ne tako kmalu. V letu 2010 so namreč prodali okrog 100 milijonov pametnih mobilnikov, medtem ko sta bila na drugem mestu RIM z 48 milijoni in na tretjem Apple s 47,5 milijoni prodanimi iPhoni. Četrti je bil HTC, peti pa Samsung, ki je lani uspel prodati 24 milijonov pametnih mobilnikov.
Od tu se se lahko poleg Nokie lahko osredotočimo le še na tretjeuvrščeni Apple ter petouvrščeni Samsung, saj sta RIM in HTC v zadnjem četrtletju lanskega leta ter v prvem četrtletju letošnjega leta postala manj konkurenčna po prodajnih številkah. Po prvem mnenju Ahonena je bil Apple najbolj očiten kandidat za naslov največjega proizvajalca pametnih mobilnih telefonov, a so ga na Samsung opozorili pri analitični družbi Nomura - enostavno je pozabil na njihovo eksplozivno rast v prehodu z lanskega v letošnje leto.
Začenši z Nokio je povedal, da je v prvem letošnjem četrtletju ta prodala 24 milijonov mobilnih telefonov, medtem ko je isti podatek za Apple, ki je bil najbližji konkurent, znašal 19 milijonov ter 13 milijonov prodanih primerkov za Samsung (več kot polovico celotnega preteklega leta v enem četrtletju). A za drugo letošnje četrtletje Nokii napoveduje veliko nižje številke, od 15 pa do vsega 12 milijonov primerkov, ki so posledica bojkota kupcev na Elopovo najavo sodelovanja z Microsoftom. Apple bo po mnenju Ahonena dosegel nekoliko slabši rezultat v drugem četrtletju kot v prvem, saj so bile v preteklih letih prodajne številke v polovicah prvega polletja praktično enake, predvsem na račun nekaj milijonov prodanih primerkov sveže izdaje iPhona, ki jo je Apple do sedaj vedno predstavil v začetku junija. Njegove konzervativne napovedi zaradi predstavitve iPhone 5 v septembru tako za Apple znašajo med 14 in 16 milijoni primerki.
Tukaj ima nato možnost Samsung, ki bi lahko po desni prehitel oba konkurenta in se zavihtel na prvo mesto. Na prelomu leta, med zadnjim četrtletjem leta 2010 in prvim letošnjim četrtletjem, je Samsung dosegel 20-odstotno rast prodaje v primerjavi z vsega 2-odstotno rastjo celotne industrije. Enaka rast iz prvega v drugo četrtletje bi pomenila, da bi dosegli okrog 15 milijonov prodanih pametnih telefonov. S tem bi se po mnenju Tomija Ahonena praktično zagotovo zavihteli vsaj na drugo mesto, če ne bi bila rast industrije v prvem polletju običajno višja (znaša do 10 %), kot na prelomu leta. Samsungova lastna rast, skupaj z rastjo celotne industrije, bi jih lahko postavila na okrog 16,5 milijona prodanih primerkov.
Prispevek sicer zaključi nekoliko bolj pesimistično, tako za Samsung kot za Nokio. Googlovih 400.000 dnevnih aktivacij naprav bi lahko pomenilo dobrih 36 milijonov prodanih aparatov, od katerih bi bil Samsung lahko deležen okrog 9 milijonov aparatov (je drugi največji Googlov partner za HTC-jem). Preostalih 6 do 7 milijonov aparatov torej morajo nabrati s preostalih platform, z lastne Bade, z Windows Mobile in z Windows Phone 7. Bada je v prvem četrtletju Samsungu prinesla 3 milijone prodanih mobilnikov, prav toliko pa je nanesla še celotna prodaja Microsoftovih mobilnih platform. Bada bi lahko narasla (po ocenah do 4,5 milijona), medtem ko Microsoft doživlja rahel bojkot zaradi nakupa Skypa - prodaja platforme Redmondskega giganta bi se lahko celo zmanjšala. Rezultat bo na tem področju torej še zelo zanimiv.
Druga neznanka sta RIM in Nokia, kjer bi slednja lahko s prvega padla ne le na drugo oz. celo tretje mesto, temveč kar izpadla iz prve trojice. Poleg Appla in Samsunga bi jo lahko prehitel prav RIM, če bo njihov padec majhen (v prvem četrtletju so dosegli 14,5 milijona prodanih aparatov, a že sami napovedujejo zmanjšanje v tem četrtletju - Ahonen ocenjuje okrog 13 milijonov prodanih primerkov). Končna napoved za drugo letošnje četrtletje bi bila tako Apple na vrhu s Samsungom in RIM-om na stopničkah in z Nokio na četrtem mestu, a z opozorilom, da bodo razlike majhne (tudi manj kot milijon enot), posledično pa zamenjave na mestih zelo verjetne.
Za konec leta napoveduje, da bo Nokia padla pod 10 milijonov prodanih mobilnih telefonov na četrtletje, s čimer bodo padli celo pod HTC, med Motorolo, Sony Ericsson, itd. Za stanje na koncu letošnjega leta (napoved enači z napovedmi predsedniških volitev v ZDA v letu 2020) meni, da bo Samsung prvi pred Applom (predvsem zaradi izrednega zagona Samsunga in Applove napake, da s peto generacijo iPhona zamujajo), HTC-jem (rast zaradi Androida), RIM-om in LG-jem na petem mestu, ki bi se v prvo peterico lahko dokopal predvsem po zaslugi Androida.