Smrt Osame bin Ladna trenutek slave za Twitter in priložnost za spletne prevarante
Matej Huš
3. maj 2011 ob 09:05:32
Ob nedavnem uboju voditelja Al Kajde Osame bin Ladna se je vnovič pokazalo, zakaj je internet prvi resnično globalni medij, ki omogoča popolno svobodo govora in ga je zelo težko cenzurirati. Čeprav so ZDA šele več ur po uspešnem zaključku akcije potrdile rezultat, je bil na internetu ta javljen že prej.
Osama bin Laden je bil ubit 1. maja med 22. in 23. uro (vse ure so navedene po našem času), a je ameriški predsednik vest svetu uradno sporočil šele 2. maja ob 5. uri zjutraj. To časovno okno je dalo priložnost novemu mediju Twitterju, da je zablestel v svojem čaru pri tistem, za kar je bil pravzaprav postavljen - za hitro sporočanje kratkih in pomembnih vesti.
Vse skupaj pa se je začelo že več ur prej, čeprav takrat še nihče tega ni vedel. Sohaib Athar iz Abbottabada, kjer so bin Ladna našli in ubili, je 1. maja ob 21.58 na Twitterju objavil sporočilo, ki si je zagotovilo mesto v zgodovini. Zapisal je "Nad Abbottabadom ob 1. uri [po lokalnem času, op. p.] lebdi helikopter (redek dogodek)." Tako je Athar postal prvi, ki je na Twitterju dejansko prenašal vojaško operacijo Geronimo.
Tudi prva neuradna vest, kaj se je zgodilo, je bila objavljena na Twitterju. Prvi je to storil Keith Urbahn, nekdanji sekretar na ameriškem zunanjem ministrstvu 2. maja ob 4.24 uri, torej približno uro pred nagovorom ameriškega predsednika. Vest se je kmalu kot ogenj raznesla po internetu in do Obamovega nagovora so že vsi vedeli, o čem bo govoril. Aktivnost na Twitterju je po tem nagovoru poskočila, saj so beležili povprečno 4000 objav na sekundo. Dosegla je absolutni rekord v številu objav v daljšem času, odkar Twitter obstaja. Konični rekord sicer drži novo leto 2010 na Japonskem (6939 objav na sekundo).
So pa smrt Osame bin Ladna, kakor vsak večji dogodek, izkoristili spletni nepridipravi. Na spletu so se v nekaj minutah pojavile strani, ki so bile sestavljene tako, da so se v iskalnih rezultatih povzpele čim višje, a so bile namerno okužene z zlobno kodo. Problematični so zlasti fotografije in video posnetki, ki ljudi zelo pritegnejo. Če zlobne strani s to vsebino na računalniku najdejo nezakrpane ranljivosti, namestijo zlonamerno programsko opremo. Običajno gre za trojanske konje ali scareware.