Dodatni podatki o 7. generaciji Intelovih veznih čipovij in Sandy Bridge-E

Primož Resman

21. apr 2011 ob 01:15:51

Informacije o prihajajočih Intelovih čipovjih in procesorjih počasi lezejo na plano. Vemo že, da bomo ob prehodu iz letošnjega v naslednje leto dobili najprej naslednike procesorjev za podnožje LGA-1366, Sandy Bridge - E za LGA-2011, nato pa bo sledila še 7. generacija veznih čipovij, ki bo predstavljena skupaj s procesorji Ivy Bridge in bo uporabljena na podnožju LGA-1155. Zdaj vemo, kateri modeli teh čipovij bodo prišli v začetku prihodnjega leta. Za namizne uporabnike bodo to predvsem Z77, Z75 in H75, ki zamenjajo pravkar predstavljen Z68, P67 in H67.

Vsi trije bodo tako podpirali v procesorje vgrajen grafični čip, glede na črkovno oznako pa lahko pričakujemo, da bosta Z77 in Z75 podpirala navijanje. Prvi je namenjen nekoliko zahtevnejšim uporabnikom, torej ga lahko verjetno pričakujemo na dražjih matičnih ploščah (recimo 150 € in naprej), medtem ko bo Z75 pokrival ugodnejše cenovne razrede, ob boku manj zahtevnim uporabnikom namenjenega H75. Na področju poslovnim uporabnikom namenjenih čipovij bomo prav tako ugledali novosti, to bodo Q77, zamenjava za Q67, Q75, zamenjava za Q65, ter B75, ki bo zamenjal B65. Zamenjave za H61 zaenkrat očitno še ni v načrtih.

Ob prvih informacijah o Sandy Bridge - E se je pričakovalo, da bo ta namenjen predvsem najzahtevnejšim uporabnikom, ki so pripravljeni plačati za vsakršno zmogljivost, ki jo lahko dobijo. Sem zraven pogosto štejemo tudi navijalce, poleg ljudi, ki med delom resneje obremenjujejo svoje računalnike. Temu so sledili podatki, da bo segal tudi nižje v srednji razred, kar lahko zdaj podkrepimo s številkami. Jasno je, da bo Intel nadomestil svoj najzmogljivejši namizni procesor, Core i7-990X. Namesto tega bo v zadnjem letošnjem četrtletju za podnožje LGA-2011 mogoče kupiti šestjedrni Sandy Bridge-E z začetno frekvenco 3,3 GHz in 15 MB predpomnilnika. Zamenjava za nekoliko cenejši Core i7-980 bo prav tako šestjedrnik, ki pa bo tekel pri 3,2 GHz in bo imel le 12 MB predpomnilnika. Oba bosta popolnoma odklenjena, česar pa ni mogoče trditi za nadomestek Core i7-960, ki bo v zadnjem četrtletju naprodaj ob boku Core i7-2600K.

Nekoliko manj, a vseeno zelo zahtevnim uporabnikom bo namenjen štirijedrni Sandy Bridge-E, ki bo v prvi inkarnaciji tekel pri kar 3,6 GHz. Predpomnilnika bo 10 MB, a najbolj v oči bode trditev, da bo navijanje omejeno. Ni točno jasno kaj to pomeni, saj si tako štiri kot šestjedrniki delijo platformo. Posnemanje platforme LGA-1155 z efektivno zaklenjeno frekvenco vodila bi tako bolj ali manj popolnoma onemogočila navijanje na štirijedrnem Sandy Bridge-E, saj ni logično, da bi bili generatorji frekvence za procesor in druge naprave ločeni, a npr. onemogočeni na štirijedrnikih. V tem primeru bi bilo omejeno navijanje procesorja doseženo tako kot na procesorjih z oznako K, prek dviga množilnika, medtem ko bi bil generator frekvence lahko na šestjedrnikih odklenjen. Bolj logična bi bila obratna situacija, ki posnema staro stanje, torej da so šestjedrniki popolnoma odklenjeni, štirijedrniki pa imajo zaklenjen množilnik s prosto nastavljivo frekvenco vodila, bo to seveda olajšanje za vse navijalce. Govorice žal omenjajo združen generator frekvence.