Libijski uporniki zasegli ugasnjeno GSM omrežje

Mandi

18. apr 2011 ob 19:57:07

Vlada polkovnika Gaddafija je takoj po začetku državljanske vojne v Libiji letos Februarja ohromila nacionalno televizijsko, telefonsko in internetno omrežje, v strahu, da bi bilo uporabljeno za organizacijo civilnih in gverilskih protestov. Odsotnost mobilnih komunikacij se je izkazala za ključen problem pri vsakodnevnih operacijah upornikov, utaborjenih v okolici mesta Benghazi na vhodu države. Rešitev so našli na zanimiv način - s pomočjo angažiranih zamejskih Libijcev, vlade Združenih Arabskih Emiratov in par inženirjev so uspeli prevzeti omrežje vladnega GSM ponudnika Libyana in s tem povrniti mobilni signal v vzhodnem delu države.

Wall Street Journal je v članku povzel potek operacije (glej sliko). Pobudo je dal 31-letni poslovnež Ousama Abushagur, sicer libijski zamejec, ki je odrasel v ZDA, zdaj pa živi in dela kot direktor telekomunikacijskega podjetja v mestu Abu Dhabi, prestolnici Združenih arabskih emiratov (ZAE). Takoj po izbruhu konflikta meseca februarja je organiziral prvo pošiljko humanitarne pomoči in osebno sodeloval pri njeni dostavi na kritična območja znotraj Libije. Med delom v državi je naletel na težave s komunikacijo, saj so oblasti ugasnile mobilna omrežja, hkrati pa aktivno motila satelitske sisteme. Na letalu nazaj v ZAE je kar na prtičku skoval načrt za obnovo mobilne telefonije. To je bilo v začetku marca.

Sredi meseca so uporniki začeli dobivati podporo Združenih narodov in prijateljskih arabskih vlad v širšem območu. ZAE in Katar sta donirala za več milijonov dolarjem potrebne komunikacijske opreme, ki so jo nato s tovornjaki iz Egipta prepeljali v Libijo. Pri tem je bilo nemalo težav, kajti kitajsko podjetje Huawei Technologies Ltd, ki je bilo opremilo libijsko GSM omrežje, ni hotelo sodelovati z uporniki. Skupina inženirjev, zbranih okoli Abushagurja, je bila primorana kupiti upremo drugje in opraviti potrebne prilagoditve. Diplomatsko zaledje ZAE se je izkazalo za ključno, saj tudi konkurenti niso bili pripravljeni prodati tako kritične opreme skupini upornikov oz. Abushagurju kot posamezniku.

Vsa libijska telekomunikacijska omrežja so bila zgrajena tako, da je bilo centralno vozlišče v prestolnici Tripoli, pod kontrolo države. Uporniki so postavili novo vozlišče zunaj Bengazija in nanj preprosto priklopili obstoječe GSM bazne postaje v vzhodnem delu države. Nato so uspeli iz Tripolske postaje ukrasti podatke o obstoječih naročnikih, kar je pomenilo, da je novo omrežje, poimenovano Free Libyana, delovalo za vse obstoječe naročnike. Kočno so poskrbeli še za mednarodne zveze; podjetje Etisalat iz ZAE jim je v ta namer priklopilo satelitsko povezavo. Prvi klic je 2. aprila, manj kot mesec dni po izvorni ideji, opravil g. Abushagur osebno - poklical je svojo ženo v Abu Dabi.

Omrežje je močno olajšalo vsakodnevno komunikacijo upornikov in civilistov. Domači klici so zastonj, dohodne in odhodne klice v tujino pa je treba vnaprej plačati s predplačniškimi karticami.