Napaka v računalniškem algoritmu investitorje stala 217 milijonov dolarjev

Matej Huš

7. feb 2011 ob 08:57:58

Ker je vedno več trgovanja z vrednostnimi papirji algoritemskega, se pojavi vprašanje, kdo je odgovoren, če je algoritem napisan slabo, površno ali celo napačno. V ZDA so se ta teden v precedenčnem primeru tri enote francoskega finančnega giganta Axa Group pred ameriško Agencijo za trg vrednostnih papirjev (SEC) poravnala z oškodovanimi vlagatelji zaradi napačnega modela. Axa je namreč vodila kvantitativni investicijski sklad, ki je trgoval na podlagi algoritmov.

Njihov model je namreč imel od aprila 2007 programsko napako, saj je bila možnost uravnavanja tveganja izključena. Napako so programerji odkrili lanskega junija. Namesto da bi jo popravili, so jo menedžerji prikrili in vlagateljem dejali, da je za slabe rezultate kriva visoka volatilnost trga.

Problem je, da zavoljo varovanja algoritmov, ki so zelo pomembna poslovna skrivnost, podjetja običajno programerje na kompleksnih modelih ločijo od oddelka za upravljanje tveganja. Prvi tako nadzorujejo kodo sami, drugi pa nimajo točnega pregleda nad delovanjem in parametri algoritmov.

Axa se je poravnala brez priznanja ali zanikanja kršitev. Vlagateljem bodo vrnili 217 milijonov dolarjev, kolikor so jih izgubili zaradi napake v kvantitativnem modelu za trgovanje, in plačali globo v višini 25 milijonov dolarjev. Poleg tega poravnava zahteva, da najamejo neodvisnega svetovalca, ki bo pregledal njihova poročila in modele. Predsednik Axa Rosenberga Dominique Carrel Billiard je dejal, da se opravičujejo za programsko napako, ki je njihove stranke stala toliko denarja, in da so že izvedli podrobno preiskavo incidenta.