Razkrita napaka v Intelovih čipovjih, ASUS in Gigabyte že pripravljata programe za zamenjavo
Primož Resman
2. feb 2011 ob 23:07:18
Napaka s krmilnikom 2. generacije SATA priključkov v Intelovih čipovjih serije 6 je odvisna od enega samega tranzistorja izključno v B2 steppingu čipovij, ki je bil obenem edini, ki se nahaja na matičnih ploščah na policah trgovin. Prejšnje, testne različice težav niso imele (odpravlja ga še prenovljen stepping B3, ki bo uradna zamenjava na popravljenih ploščah), obenem pa težaven tranzistor sploh ni potreben za pravilno delovanje SATA priključkov, saj gre za del zasnove, uporabljene iz prejšnjih generacij Intelovih čipovij. Sam tranzistor ima izredno tenko plast oksida na enih izmed vrat, za to tenko plast pa je obratovalna napetost, s katero se odpira in zapira med delovanjem enostavno previsoka. Posledično pride do nezaželenega uhajanja toka, s časom pa do poškodbe.
Po Intelovih besedah naj bi le okrog 5 % čipovij dejansko odpovedalo po treh letih, svoj čip pa lahko predčasno do odpovedi pripravite z delovanjem pri višji temperaturi in napetosti (s takšnim postopkom je bila napaka sploh odkrita). Ker je težaven tranzistor del čipovja, ki priključkom SATA II zagotavlja pravilno delovno frekvenco, SATA 6 Gbps priključka kot rečeno ne bosta doživela težav, saj uporabljata ločen generator delovne frekvence.
Gigabyte in ASUS sta že objavila svoja programa za zamenjavo matičnih plošč. Gigabyte bo zamenjal prav vse plošče s čipovjem P67 oz. H67, ne glede na stanje, v katerem so (zamenjate lahko torej tudi že iz kateregakoli razloga umrlo ploščo). Zamenjave se bodo predvidoma začele dogajati v aprilu, ko bodo dobili nadomestne plošče s popravljenim B3 steppingom veznega čipovja. Pri Gigabytu sicer priporočajo, da izberete možnost povračila kupnine, saj vam to odpre več možnosti pri nakupu nove matične plošče. Točnih podatkov kdaj naj bi prodajalci začeli vračati kupnino še ni, v obeh scenarijih pa bodo za stranke poskrbeli v trgovini, kjer je bila plošča kupljena.
Vračila matičnih plošč bo omogočal tudi ASUS, a še ni točno znano, kako bodo za to poskrbeli - na lastno pest oz. skozi končne prodajalce.
Na uradni spletni strani težave imajo seznam vseh matičnih plošč, ki jih bodo zamenjali, poleg telefonskih številk s tehnično pomočjo, kjer pa na seznamu seveda ni Slovenije. Logično bi bilo torej sklepanje, da bodo tudi tukaj za zamenjave poskrbeli končni prodajalci.
Gigabyte, MSI, Dell in Asus so že prekinili prodajo matičnih plošč za podnožje LGA-1155 oz. prenosnikov s procesorji Sandy Bridge, Gigabyte je celo odpoklical vse plošče iz zaloge, HP pa je odpovedal uradno najavo novih izdelkov, ki bi ta vezna čipovja uporabljala. Najava naj bi se sicer zgodila prihodnji teden. Izid novih izdelkov je zakasnil tudi NEC.