Bing kopira Googlove iskalne rezultate

Urban Škudnik

1. feb 2011 ob 20:02:52

Google je razkril, da je po daljši tajni operaciji prišel do ugotovitve, da se Bing, ko ima sam težave z iskanjem smiselnih in uporabnih rezultatov nadvse rad opre na Google, kar se po Googlovih besedah lahko smatra vsaj za goljufanje, če se že ne more opredeliti kot nelegalna dejavnost.

Med svojim rednim opazovanjem konkurence so namreč v zadnjih časih opazili vse večje prekrivanje rezultatov, ki jih vračata Bing in Google, hkrati pa se je še večkrat zgodilo, da sta oba dva iskalnika prikazala isti prvi zadetek. Eden izmed očitnejših indikatorjev je bil tudi, da je Bing brez popravljanja očitno napačno vnesene iskalne besede za prvi zadetek vrnil isti zadetek kot Google, ki je uporabnika obvestil o napaki in ga samodejno popravil.

Ker je Google ponosen na dejstvo, da imajo, po svojih besedah, najboljši popravljalni algoritem za besede, in ker redno spremljajo napredek konkurence na tem področju, so jih takšne podobnosti popeljale tudi v podrobnejše raziskovanje. Prišli so do zaključka, da bi naj Microsoft nekako opazoval uporabnike, saj ni možno, da bi Bing vračal tako podobne rezultate kot Google, predvsem pa ne pri nepravilno vnesenih iskalnih nizih.

Da bi ujeli Bing na delu, so za skrajno neverjetne iskalne nize, za katere oba iskalnika pred poskusom nista našla rezultatov, prvič v svoji zgodovini ročno priredili rezultate, ducatu svojih inženirjev pa so rekli, da naj doma izvedejo iskanje prav za te nize iz Internet Explorerja. V dveh tednih je Bing za manjše število (približno deset odstotkov) teh prirejenih iskalnih nizov začel vračati enake prve zadetke kot Google, kar bi naj potrdilo njihove sume.

Microsoft ne zanika Googlovih trditev, ampak so v diplomatskem tonu dejali, da jim Bingova orodna vrstica pomaga pri zbiranju podatkov o obiskih spletnih strani, ti podatki pa so tudi eden izmed parametrov Bingovega iskalnega algoritma in ko običajni parametri zatajijo, dobijo večjo moč sicer šibkejši parametri. Po njihovih besedah je Googlov eksperiment le t.i. hack, katerega namen bi naj bil zmesti in prirediti Bingove rezultate.

Upoštevajoč spremljanje uporabnikovih dejanj se seveda postavlja vprašanje, ali je takšno vprašanje sploh legalno, a lahko v Internet Exporerjevem pravnem obvestilu najdemo zapisano, da bo Microsoft zbiral določene podatke, če ne izklopite določenih nastavitev (ali pa jih bo zbiral še več, če jim to omogočite). Podobno velja tudi za t.i. Priporočene strani in Bingovo orodno vrstico.