Vsak hip razdeljeni zadnji naslovi IPv4

Matej Huš

1. feb 2011 ob 16:23:48

Po pričakovanjih bodo vsak hip razdeljeni vsi prosti naslovi IPv4, saj je IANA (Internet Assigned Numbers Authority) s februarjem dodelila dva razreda A naslovov upravljavcu naslovov za azijsko-pacifiško regijo APNIC-u. Ker je nerazdeljenih le še pet razredov A naslovov IPv4 (102/8, 103/8, 104/8, 179/8, 185/8), stopa v veljavo pravilo o razdelitvi zadnjih IP-naslovov. To predvideva, da vsak izmed regionalnih upravljavcev (afriški AFRINIC, APNIC, severnoameriški ARIN, južnoameriški LACNIC in evropski RIPE NCC) prejme še en razred A naslovov, kar se bo zgodilo še ta mesec, nakar bo na najvišji instanci naslovov IPv4 zmanjkalo.

V sistemu IPv4 lahko naslovimo 4,3 milijarde (232) različnih naslovov, kar je bilo v času spočetja interneta nepredstavljivo ogromno. Danes, ko se skorajda že vsaka naprava povezuje na internet, je ta številka premajhna, da bi imela vsaka svoj unikatni IP-naslov. Problem je rešen z NAT-om (preslikava naslovov med lokalnim omrežjem in internetom), kar pa ima svoje slabosti, ki jih poznajo vsi, ki morajo požarni zid in usmerjevalnik prepričati, da pripustita povezave za programe P2P na nek lokalni računalnik. Zaradi tega se uvaja nov sistem naslovov IPv6, ki omogoča nasloviti 2128 naslovov. To pomeni, da na vsak kvadratni milimeter kopnega pripadeta približno dva trilijona naslovov.

Zadnja dodelitev naslovov IPv4 ne pomeni, da jih je zmanjkalo. Lokalni upravitelji imajo vsak vsaj še po 16,7 milijona prostih naslovov (en razred A), če ne upoštevamo trenutnih rezerv. APNIC je zagotovil, da bodo še pol leta dodeljevali naslove iz obstoječih rezervacij, šele nato bodo začeli koristiti nove alokacije. Skupno naj bi bilo mogoče svež naslov IPv4 dobiti še kakšnih pet let. Tudi evropski RIPE NCC trenutno še nima težav z zagotavljanjem naslovov za svoje stranke, a svetuje čim hitrejši prehod na IPv6.