VIA uporablja USB 3.0 v drugačne namene

Primož Resman

10. jan 2011 ob 22:05:14

USB 3.0 v današnjem svetu najpogosteje povezujemo z zunanjimi trdimi diski in ostalimi pomnilniškimi mediji ter drugimi napravami (npr. HD spletne kamere), ki zahtevajo prenos velike količine podatkov. Desetkrat višja hitrost v primerjavi z USB 2.0 tukaj igra ključno vlogo, a v bližnji prihodnosti ta prepustnost morda ne bo uporabljena le za prenos filmov, slik in glasbe na zunanje trde diske. VIA-ina podružnica VIA Labs je namreč razvila poseben pretvornik, v katerega se vključi miško, tipkovnico in zaslon, prek povezave USB 3.0 pa se te priključi na glavni računalnik.

Gre za nadgradnjo t.i. lahkih odjemalcev, kjer sistem pri uporabniku skrbi le za končni preračun podatkov ter izris slike, poleg zajema ukazov iz tipkovnice in miške, večino izračunov pa opravi več odjemalcem skupni strežnik. Do sedaj so tudi lahki odjemalci morali imeti določeno zmogljivost za končno obdelavo podatkov, a z VIA-ino rešitvijo, poimenovano nični odjemalec (zero-client) to ni potrebno. Na testnem kosu strojne opreme se namreč praktično nahaja le čip, ki vstopne podatke miške in tipkovnice pretvori v poseben format, iz njega pa izlušči sliko za prikaz na zaslonu. Za povezavo z osrednjim strežnikom sicer skrbi USB 3.0, a je za povezovanje uporabljen optični kabel, ki omogoča premagovanje večjih razdalj. V prototipni obliki strežnik zaenkrat omogoča le 6 lahkih odjemalcev, a naj bi se to močno dvignilo pred predstavitvijo.

Predstavili so še čip za deljenje USB 3.0 povezave, ki omogoča izdelavo USB hubov s štirimi priključki, na katerih je mogoče polniti USB naprave, ki sicer zahtevajo potrditev priključitve, brez povezave z računalnikom. Razvili so še SATA razdelilni čip, ki poleg deljenja vodila podpira še ustvarjanje polja RAID na obeh diskih (tako tipa 0 kot 1) ter šifriranje po postopku AES.