Sandy Bridge brez navijanja?
Primož Resman
23. jul 2010 ob 14:24:00
Glede na novico na bit-tech.net prihajajoča osvežitev Intelovih procesorjev, poznana pod kodnim imenom Sandy Bridge, ne bo omogočala navijanja. Sandy Bridge bo Intelov Tock, nova arhitektura na starem (32 nm) proizvodnem procesu ter bo na trg prinesel novo podnožje (LGA-1155) in nova vezna čipovja (Intelova serija 6, torej P67 in podobni).
V preteklosti smo že nekajkrat slišali novice, da navijanje ne bo več mogoče. Do sedaj so se vse izkazale za neresnične, tudi npr. AMD-jevo onemogočanje odklepanje jeder procesorja. Tokrat je situacija bolj resna, saj se skrivnost pravzaprav ne skriva v samem onemogočanju navijanja, temveč v združevanju posameznih komponent v eno. Da procesorji vedo, pri kolikšni frekvenci morajo teči, informacijo o tem dobijo iz ustvarjalca ure (t.i. clock generator). Slednji so do sedaj obstajali v obliki zunanjega čipa, ki ga je enostavno nadzirati iz BIOS-a.
Podobne čipe morajo seveda imeti vsa vodila, tudi za vodila SATA in PCIe, a so ta izredno občutljiva na spreminjanje nativne frekvence. S Sandy Bridge bodo pri Intelu za vsa vodila (USB, SATA, PCI, PCI-E, jedra procesorja, itd.) uporabili enoten generator frekvence v samem veznem čipovju, ki bo frekvenco delovanja procesorju sporočal prek vodila DMI. Dvig te osnovne frekvence za le 5 MHz, ki bo sicer znašala 100 MHz, je v prvih testih v laboratorijih tajvanskih izdelovalcev matičnih plošč pomenil odpoved delovanja vodila USB in SATA.
Isti proizvajalci so že preizkusili zunanje upravljanje s frekvenco, a so zaenkrat še neuspešni, za razliko od prej omenjenega AMD-jevega odklepanja jeder. Samodejno navijanje procesorjev glede na obremenitev, Intelov TurboBoost, bo seveda deloval še naprej, saj ni vezan na osnovno frekvenco temveč dvigne množilnik, s tem pa delovno frekvenco procesorja. Intel naj bi za navdušence sicer omogočil omejeno spreminjanje tega množilnika, ki bo najverjetneje resnično omejeno oz. bo nosilo visoko ceno v obliki odklenjenega procesorja.
Več, tudi na temo zamenjave za vezno čipovje X58, ki bo družbo delalo podnožju LGA-2011 v zmogljivejših sistemih, pa seveda v izvorni novici.