Elektronske osebne izkaznice v Nemčiji

Matej Huš

18. jun 2010 ob 13:10:02

Nemški notranji minister Thomas de Maizière in Združenje Deutschland sicher im Netz (DsiN) sta včeraj predstavila nov elektronski osebni dokument, ki naj bi bil od 1. novembra standardni način identifikacije na internetu, a uporaba ne bo obvezna. S tem bi odpadla potreba po množici različnih gesel.

Nova kartica bo delovala z vsemi običajnimi informacijskimi sistemi, tako da bodo mogli sodelovati uporabniki in ponudniki storitev. Izgraditi bo treba vrsto majhnih računalnikov z ustrezno infrastrukturo, ki bodo uporabljali nov sistem. Vrhovni overitelj bo podobno kot pri digitalnih potrdilih država, ki pa se v samo komunikacijo ne bo mešala. Prav tako bo pomembna zaščita podatkov, ki bo nivojska. Brati bo mogoče le tiste podatke, ki bodo nujno potrebni - spletna trgovina bo potrebovala naslov, ne pa nujno starosti. Na kartico bo moč naložiti tudi prstne odtise in druge biometrične podatke, ki pa v nobenem primeru ne bodo dostopni zasebnim entitetam.

De Maizière bo postal ponosni lastnik nove kartice že 1. novembra. Za zdaj bo dokument treba iti iskat osebno, v kasnejših fazah pa bo prevzem podobno kot pri bančnih karticah možen tudi po pošti. Z novim načinom identifikacije so zadovoljni tudi ponudniki storitev. V Deutsche Kreditbank, ki v zahodni Nemčiji nima poslovalnic, pa tudi sicer posluje večinoma kot spletna banka, pravijo, da gre za poenostavitev identifikacijskih postopkov. Doslej so morale nove stranke svojo istovetnost potrditi na pošti (podobno kot pri Dibi), kjer se je bilo treba spopadati s tiskarskimi škrati, nečitljivo pisavo posameznikov in visokimi stroški.

Osebni dokument bo stal 28,80 evra, kar je na primer dvakrat dražje od običajnih slovenskih osebnih izkaznic, in strelivo za nasprotnike projekta. Profesor informatike iz Bremna Herbert Kubicek pravi, da je za večino uporabnikov trenutna rešitev PIN/TAN zadovoljiva. Ko so podoben sistem uvajali na Finskem, se je za elektronsko osebno izkaznico odločilo manj kot tri odstotke ljudi. Nemški informacijski pooblaščenec Peter Schaar pa je ljudi pozval, naj razmislijo, ali želijo dati tudi prstne odtise, saj naj bi bila popolna zaščita zagotovilom vlade navkljub nemogoča.