Znan osnutek sporazuma SWIFT
Matej Huš
15. jun 2010 ob 08:43:10
Britanska organizacija Statewatch je na svojih spletnih straneh objavila osnutek novega sporazuma SWIFT, ki ga po spodleteli potrditvi prvega v Evropskem parlamentu Evropska komisija želi videti sprejetega, poroča Heise. Novi sporazum je nekoliko omiljena verzija propadlega: uporaba zbranih podatkov bo morala biti določena jasneje, poleg tega pa vključuje še pravico do vpogleda in popravek ali izbris napačnih podatkov. Denarna nakazila znotraj evroprostora ne bodo zajeta v sporazumu, bo pa poizvedovanje mogoče brez sodne odločbe. Prav tako ni znana natančna količina podatkov, ki jih bodo ZDA dobile.
Včeraj je Evropska komisija objavila, da so končali pogajanja z ZDA, tako da je objavljena verzija sporazuma dokončna. Sedaj ga mora potrditi še vseh 27 držav članic EU in Evropski parlament.
V dokumentu še piše, da je uporaba podatkov dovoljena izključno za preprečevanje, preiskovanje in zasledovanje terorizma oziroma teroristov. Relevantne informacije iz Terrorist Finance Tracking Programa bodo ZDA nato posredovale tudi varnostnim organom državam EU. Ni pa v sporazumu nikjer zapisano, katere ameriške organizacije bodo do podatkov upravičene niti kaj vse je terorizem, kar zbuja nelagodje.
Ključna organizacija v ZDA bo ministrstvo za finance. V zahtevkih za dostop do podatkov bodo morali karseda natančno opisati, zakaj podatke potrebujejo, in karseda omejiti količino zahtevanih podatkov. Evropski poslanci se kljub temu bojijo, da bodo zahtevki slej ali prej postali ohlapni in nedoločni, zahtevani podatki pa vse obširnejši. V petem členu dogovor vseeno določa, da ZDA ne bodo smele izvajati podatkovnega rudarjenja in profiliranja posameznikov.
Zahtevke bo presojal Europol in ne sodišča. Vsako leto se bo izvajala evalvacija, ko bodo izločili (a ne pobrisali) podatke, ki niso več potrebni za boj proti terorizmu. Najkasneje v treh letih po sprejemu sporazuma bosta obe strani ocenili, ali program dosega cilje. Kdaj bodo podatki izbrisani, v osnutku ne piše. Možen bo tudi prenos podatkov v tretje države, kar pa bo moralo biti posebej zabeleženo.
Komisija upa, da bo Evropski parlament nov sporazum sprejel še pred poletnimi počitnicami. Socialni demokrati, levica in zeleni so za zdaj skeptični in sporazuma ne podpirajo, tako da je njegova usoda negotova.