Avtorjem strašilne programske opreme grozi zaporna kazen

Matej Huš

29. maj 2010 ob 10:40:11

Tako imenovana imenovana strašilna programska oprema (angl. scareware) se je v zadnjem času pošteno razpasla po internetu. Gre za zlobno kodo, ki se pretvarja, da je legitimen protivirusni program in da je odkrila na stotine okužb na računalniku. Seveda ponudi prijazno ponudi možnost čiščenja, ki pa ni zastonj. Ena izmed takšnih prevarantskih shem je v ZDA vodjem prinesla 100 milijonov dolarjev, a se sedaj trojica sooča z obtožbami ameriškega tožilstva.

Bjorn Sundin in Shaileshkumar Jain sta imela podjetje Innovative Marketing, ki je prodajalo izdelke WinFixer, Antivirus 2008, Malware Alarm in VirusRemover 2008, ki so vsi pripadniki skupine strašilne programske opreme. Tretji mož James Reno je vodil Byte Hosting Internet Services, ki je skrbelo za klicne centre prvega podjetja. Skupaj so od naivnih uporabnikov s triki zbrali 100 milijonov dolarjev. Zoper njih se je pritožilo toliko ljudi, da jih FTC (Zvezna komisija za trgovino) tudi civilno toži.

V sredo je velika porota v Chicagu odločila, da bodo trem sodili zaradi kaznivega dejanja prevara, torej jim v primeru, da bodo spoznani za krive, grozi zaporna kazen. Reno naj bi se pojavil pred sodiščem prostovoljno, medtem ko sta Jain v Ukrajini in Sundin v Švici. Reno se zagovarja, da ni nič kriv, saj naj bi ga kot naivnega poslovneža prva dva izkoristila. Prevarantje naj bi v nakup njihovega ničvrednega programja pretentali več kot milijon žrtev v 60 državah.