Quake 2 v HTML5, novosti v Chrome 5

Primož Resman

4. apr 2010 ob 21:28:09

Čeprav bo Chrome neposredno v brskalnik vključil tudi Flash, razvoja na standardu HTML5 še zdaleč ne opuščajo. Še več, predstavljajo vedno nove in nove stvari, kjer so s predstavitvijo Quake 2, ki nativno teče znotraj brskalnika, dodobra predstavili zmogljivosti HTML5.

Začeli so z javansko predelavo pogona Quake II, poznanega pod imenom Jake2 in osnovanega na GPL izdaji kode izvornega, Id-jevega Quake II pogona, nato pa vse skupaj s pomočjo Webkit Toolkita, WebGL in WebSockets prevedli v Javascript. Sprva so bili nadvse presenečeni, da so dosegali kar 30 sličic na sekundo (na prenosniku), a igra lahko teče tudi hitreje, do in prek 60 sličic na sekundo. Googlov predstavnik Chris Ramsdale je povedal, da gre za začetke WebGL-a ter da je za delovanje potreben najmodernejši brskalnik. A osnova je postavljena. Več pa na Google Code.

Kako moderen brskalnik je potreben, pove dejstvo, da je prav ena od zahtev, WebGL, del 5. različice Chrome-a, ki je trenutno še v razvojni, developer fazi. Ko te postajajo stabilnejše, preidejo v beta stadij ter nato postanejo popolnoma stabilne, dostopne običajnim uporabnikom. WebGL je sicer že vgrajen v Chrome 4, a njegova uporaba zahteva izklop t.i. sandboxa, ki zagotavlja večjo varnost brskalnika. Govorili smo že, da bo Chrome 5 dobil neposredno v brskalnik vgrajen Flash (podobno se lahko pričakuje tudi za PDF pregledovalnik), poleg teh dveh funkcij pa se uporabniki operacijskega sistema Windows 7 lahko nadejajo tudi podpore Aero Peek, ki ob postavitvi miškinega kazalca na ikono v opravilni vrstici pokaže predoglede odprtih oken in zavihkov.

Chrome 4 že pozna sinhronizacijo zaznamkov z Googlovimi strežniki, a bo različica 5 to še razširila na teme, uporabnikova gesla ter vnesene podatke v njim namenjena polja. Chrome 6 bo sinhronizacije še dodatno razširil s shranjevanjem razširitev, odprtih zavihkov in v brskalniku odprtih naslovov. Chrome 5 bo dobil še možnost samodejnega vnosa podatkov (ime, priimek, e-mail naslov, telefonska številka, itd.) v spletne obrazce s pomočjo vnaprej nastavljenih parametrov. Večja novost bo še geolokacija, medtem ko smo preostalih večjih novosti uporabniki sistemov Windows že vajeni.

Uporabniki Linuxa in OS X-a bodo namreč končno dobili podporo razširitvam, ki so bile v različici za Windows omogočene že v verziji 4. Podobno se bo zgodilo tudi z avtomatičnim vmesnikom za prevajanje strani, ki je bil pred tem na voljo v obliki razširitve, a je bil pred časom z manjšim popravkom prav tako vgrajen neposredno v brskalnik.