Z lažno prireditvijo prek Twitterja do 150 tisoč dolarjev
Matej Huš
3. mar 2010 ob 17:39:03
Nove tehnologije so za prevarante kakor nov poligon, kjer lahko stare ukane nadgradijo in po možnosti z njimi pretentajo še večje množice ljudi. Povabila na razne dogodke in obvezni répondez s'il vous plaît so na Facebooku in tudi Twitterju stalnica, ki nas prijazno opomni na družabne prireditve, a previdnost velja pri povabilih neznancev, ki za povrhu zahtevajo še kakšno plačilo.
Lanskega septembra so neznanci v Bostonu ustvarili profil na Twitterju, ki se je pretvarjal, da zastopa uveljavljeno skupnost The Boston 411. Napovedali so, da bo letos med 5. in 7. marcem v bostonskem Hynes Convention Centru potekal sejem poročnih oblek, in pobirali predprijave prek lažne strani. Bili so tako prepričljivi, da se je na fantomski dogodek prijavilo pet tisoč ljudi, ki so vplačali 15 dolarjev prijavnine, in približno dvesto podjetij, ki so vplačala med 350 in 4000 za razstavne prostore. Denar so zbirali prek PayPala.
Policisti so za prevaro slišali šele, ko so razstavni center začeli klicati razstavljavci, kdaj lahko pridejo in začnejo postavljati svoj material na ogled. Tam seveda niso imeli pojma, o čem sprašujejo. Zlikovci so bili celo tako pogumni, da so ob prvih znakih, da nekaj ne bo v redu, zagotavljali, da je prišlo do napake pri rezervaciji razstavnega prostora in da bo sejem potekal drugje, vmes pa so pobrali še nekaj prijavnin. Šele v ponedeljek so jo popihali.
Kaj se lahko naučimo iz takih zgodb? Previdnost je mati modrosti in pred nakazovanjem kakršnih koli zneskov, še zlasti prek PayPala, medtem ko kakšne eksotičnejše variante à la Western Union nasploh odsvetujemo, je nujno preveriti, kdo se predstavlja za koga. Uporabljeni račun na Twitterju je bil uporabljen izključno za to prevaro, saj pred tem ni imel nobenih tweetov, kar bi moralo pazljivega uporabnika prebuditi iz otopelega sna. Petnajst dolarjev ni velik znesek, medtem ko bi morala prijavljena podjetja zavrteti kakšno telefonsko številko in se bolje pozanimati.