Skupina okrog Intela investira 3,5 milijarde dolarjev v razvoj
Matej Huš
24. feb 2010 ob 09:53:00
Intel ugotavlja, da bi ameriški tehnološki sektor potreboval nekoliko finančne vzpodbude, da bi ponovno postal konkurenčnejši in uspešnejši na globalnem trgu. V ta namen pripravljajo zavezništvo s 24 skladi tveganega kapitala, ki bo v to branžo investiralo 3,5 milijarde dolarjev v prihodnjih dveh letih, je včeraj v Washingtonu napovedal Intelov izvršni direktor Paul Otellini. Skupina se bo imenovala Invest in America Alliance in želi s svojim doprinosom dopolniti državne in zvezne investicije. Spomnimo, da je Intel lani napovedal investicijo v višini 7 milijard dolarjev v posodobitve svojih proizvodnih obratov v ZDA.
Glavnino sredstev bodo namenili podjetjem, ki se bavijo z informacijsko tehnologijo, čisto tehnologijo in biotehnologijo, med njimi tudi podjetjem iz inkubatorja (start-ups). To pa ne pomeni, da bodo brez ostali na ostalih področjih, saj kanijo podpreti tudi molekularno diagnostiko, bioinformatiko, razvoj električnega vozila in brezžično infrastrukturo.
Dobrodošel stranski učinek te injekcije bo odprtje obilice novih delovnih mest za visoko izobražen kader. Podjetja, kot so Adobe, Cisco, Dell, Google, Microsoft in Yahoo druga, so že napovedala, da bodo podvojila hitrost zaposlovanja diplomantov, kar naj bi poskrbelo za 10 tisoč novih delovnih mest. Večina zaposlenih bo kakopak z diplomami iz računalništva in različnih inženirskih smeri, v manjši meri pa bodo potrebovali tudi finančnike, tržnike in ekonomiste.
Slovenski pristopi k napredku so seveda originalnejši od prozaičnega vlaganja v razvoj: nekompromisno višanje minimalne plače na vrat na nos, prijateljsko odkupovanje predragih stanovanj z državnim denarjem, brezkončno reprogramiranje vrtoglavih posojil in ideje o uvajanju višjih dohodninskih stopenj.