AT&T: stacionarna telefonija mora umreti

Matej Huš

1. jan 2010 ob 14:24:26

Medtem ko vedno več uporabnikov posega po VoIP in brezžični telefoniji, je ameriški telefonski operater AT&T Zvezni komisiji za telekomunikacije (FCC) sporočil, da je čas, da določijo datum upokojitve stacionarne telefonije. POTS (plain old telephone service) oz. PSTN (public switched telephone network) je relikt pretekle dobe, piše AT&T in dodaja, da gre zaradi tehnološkega napredka in sprememb v preferencah uporabnikov le še za vprašanje časa, kdaj bo PSTN nepotreben. Zato želijo od FCC jasno izjavo, da je PSTN v fazi ukinjanja in dokončen rok ukinitve.

Z njimi se strinjajo tudi kupci, ki že glasujejo z nogami. Dvaindvajset odstotkov vseh gospodinjstev v ZDA je že odpovedalo stacionarne priključke, vsak mesec pa sem jim pridruži 700.000 novih. Osemnajst milijonov jih naročuje Skype, Vonage ali kakšno drugo vrsto VoIP. Drugi indic je število širokopasovnih priključkov do interneta, ki je že zdaj preseglo število PSTN-priključkov.

FCC lahko torej le pospeši umiranje stare tehnologije. Navsezadnje, trg se je v zadnjih sedmih letih skrčil za četrtino. Ena izmed preprek, ki jih mora FCC še premostiti, je tako imenovani Universal Service Fund. Gre za fond denarja, ki se nabira od medkrajevnih pogovorov z namenom omogočanja dostopne telefonije v odročnejših in dražjih predelih ZDA. Velika večina pravil za prispevke v USF temelji na PSTN-telefoniji, zato bo treba pred njeno upokojitvijo ta pravila napisati na novo, saj v VoIP omrežju ni medkrajevnih pogovorov. Predvsem majhni operaterji so skorajda odvisni od denarja za USF, saj za vsak medkrajevni klic, ki ga posredujejo po svoji infrastrukturi, dobijo delež denarja. AT&T pravi, da bi morali s prehodom na VoIP ukiniti vse te pristojbine, tako da bi tudi majhni operaterji morali pričeti delovati povsem tržno.

Drugi problem je unbundling. Gre za to, da malim podjetjem dovolijo priključitev na velika telekomunikacijska omrežja z reguliranimi cenami, ta pa nato širokopasovni dostop ponudijo v stanovanjskih soseskah. Pred nekaj leti je FCC to prakso opustil, s čimer se je strinjalo tudi Vrhovno sodišče. AT&T se sedaj boji, da bi prehod s PSTN na VoIP sprožil nove pomisleke o tej odločitvi, še zlasti ker je raziskava, ki jo je naročil FCC, pokazala, da imajo države s politiko unbundling cenejši in hitrejši širokopasovni internet.

PSTN se torej nepreklicno bliža svojemu koncu, točen datum pa ne bo le posledica tehnološke pripravljenosti, temveč v veliki meri tudi politične volje in ekonomskih kompromisov. Več o tem.