Zaslišanje pred senatom zaradi zavajanja kupcev prek interneta
Matej Huš
18. nov 2009 ob 00:00:12
Včeraj je v ZDA potekalo zanimivo zaslišanje pred odborom ameriškega senata za trgovino, znanost in transport, kjer so obravnavali zavajajoče in nasilne prodajne pristope na internetu in njihov vpliv na ameriškega potrošnika. Geneza sega nekaj mesecev nazaj.
Poleti so se namreč ameriški potrošniki v večjem številu zganili in začeli pritoževati, da imajo na svojih kreditnih karticah čudne postavke. Vsak mesec jim je z računov odteklo kakšnih deset dolarjev, pri čemer nihče ni točno vedel zakaj in kam. Josh Lowensohn, ki je reporter za stran CNet in navdušen spletni nakupovalec, je trpel iste težave in zadevo malo bolje raziskal. Odkril je, da še zdaleč ni edini. Na spletu je kar mrgolelo zgodb ljudi, ki so kupovali pri kakšnem spletnem trgovcu, denimo Buy.com, Orbitz ali Fandango. Tik preden so zaključili transakcijo, se je na zaslonu pojavila ogromna reklama z obilico drobnega tiska, ki jo je bilo najlaže zaobiti z vpisom svojega elektronskega naslova. Z vpisom e-naslova, še zlasti če ni primaren in je tako ali tako namenjen spamu, si pač ne moremo škoditi, kajne? Ne bo držalo.
Drobni tisk razkrije, da z vpisom naslova in potrditvijo spletnega trgovca pooblastimo, da podatke o naši kreditni kartici posreduje stranem Webloyalty, Affinion ali Vertrue, ki uporabnika prijavijo v nek svoj program zvestobe in ga vsak mesec nekoliko oberejo. Američani zavajanja in slabe poslovne prakse, čeprav je resda vse skupaj pisalo v miniaturnem tisku, ne prenašajo najbolje, zato je senat od avgusta temeljito preiskoval to prakso in včeraj predsedniku odbora predložil uradno poročilo (PDF). Na isti dan je potekalo tudi zaslišanje. Izsledki preiskave so pokazali, da so podjetja namerno zavajala uporabnike, saj so vedela, da se večina uporabnikov odjavi takoj, ko se jim posveti. Skupno naj bi si tako nagrabili 1,4 milijarde dolarjev, pri čemer niso povsem nedolžni niti spletni trgovci, ki so bili njihovi partnerji v zameno za odstotke - Classmates.com je tako dobil 70 milijonov dolarjev.