Barnes and Noble predstavil e-bralnik knjig - Nook

Luka Birsa

29. okt 2009 ob 14:51:38

Navkljub novici iz leta 2003, da nameravajo z distribucijo digitalnih knjig prenehati, se je po uspehu Amazon Kindle tekmovanju za delež tržišča pridružila tudi knjigarna Barnes and Noble in s svojim bralnikom elektronskih knjig B&N Nook ( Gizmodo, WSJ) premešala karte na tržišču. B&N Nook je odgovor na Amazonove zadnje bralnike (Kindle v2. in Kindle DX z večjim 9.7" prikazovalnikom) in je izjemno zanimivo zasnovan. Namesto Kindlove tipkovnice (ki je na Kindlu v2 občutno izboljšana) so se odločili za kombinacijo sivinskega E-Ink prikazovalnika namenjenega prikazu teksta in barvnega touch displaya, ki je namenjen interakciji z napravo. Strojna oprema je zasnovana na osnovi Google Android platforme, kar jim je omogočilo hitrejši razvoj programske opreme in lažje razširjanje s funkcijami (avtor novice predlaga lokacijske storitve in preglede Google zemljevidov).

Zaradi uporabe enakih E-Inkovih prikazovalnikov v praktično vseh bralniki elektronskih knjig in izjemno majhnih cenovnih razlik med njimi (Amazon Kindle v2 249$, B&N nook 259$, manj znana konkurenca okoli 225$) so ključnega pomena za uspeh funkcionalnosti, ki jih bralnik ponuja. Tako velika večina proizvajalcev ponuja neko obliko nakupa knjig, vendar sta B&N Nook in Amazon Kindle trenutno edina, ki ponujata brezžično distribucijo knjig na dlančnik. Tako B&N in Amazon ponujata obširne kataloge knjig v digitalnem formatu (tukaj ima prednost B&N z več kot milijonom knjig). Zakaj torej B&N Nook upa na uspeh proti trenutno izjemno popularnem Amazon Kindlu? B&N Nook je prvi bralnik, ki omogoča posojanje knjig drugim uporabnikom - kar je izjemno pomembna funkcionalnost, saj omogoča kupcem da ravnajo z digitalnimi knjigami kot s svojimi papirnatimi knjigami.

Skratka B&N Nook bralnik je izjemno zanimiva naprava, vendar ima ključno napako za nas Evropejce. Tako kot (do pred kratkim) pri Amazon Kindlu, B&N Nook ni na voljo izven ZDA. Amazon je pred kratkim ponudil mednarodno izvedbo svojega bralnika knjig, tako da ga lahko uporabljamo tudi Sloveniji (če seveda napravo naročimo iz ameriškega Amazona in plačamo uvozne dajatve). Slovenski trgovci pa na žalost ponujajo zgolj naprave manj znanih proizvajalcev (npr: Cool-er reader, BeBook, Booken Cybook,...), ki so v primerjavi z EU trgom precenjeni (vsi razen Cool-er readerja (198€) so dražji od 250€).

Samo ugibamo lahko kdaj bosta B&N Nook ter Amazon Kindle na voljo po sprejemljivih cenah v Sloveniji in ali enaka usoda čaka tudi ostale obljubljene novosti? TXTR reader že sledi vzoru B&N in Amazona ter je na voljo zgolj v matični Nemčiji, gordijski vozel kombinacije omrežne povezljivosti in licenčnih pogojev je očitno kompliciran in tako Amazon ostaja kot edini, ki ga je presekal.

Bo Amazon Store postal iTunes knjižnega sveta?