Za razpečevanje programske opreme 200 tisočakov

Matej Huš

18. avg 2009 ob 07:30:13

V ZDA je sodišče v Delawaru obsodilo Matthewa Millerja iz Newarka na plačilo 195.000 dolarjev odškodnine in dobrih 15 tisoč dolarjev sodnih stroškov zaradi razpečevanja nelegalne programske opreme. V postopku, ki se je sicer končal že maja, a so tožniki šele sedaj dobili dovolilo za njegovo obelodanitev, je BSA Millerju dokazala, da je na dražbeni spletni strani iOffer ponujal kopije programske opreme podjetij Adobe, Autodesk in Microsoft.

S spleta nelegalno preneseno programsko opremo je presnel na zgoščenke in jih prodajal za 8 do 12 dolarjev; skupno naj bi prodal 200 kopij (zaslužil je torej med 1600 in 2400 dolarji). Tatu so dobili, ko je preiskovalcu pod krinko poskusil za 52 dolarjev prodati programje v vrednosti 11.900 dolarjev - v končni fazi je izbarantal 45 dolarjev. BSA je v svoji izjavi zapisala, da se redko odločijo za pravno akcijo zoper posameznike, saj raje opozarjajo in izobražujejo javnost, a v tako kričečih primerih pač ukrepajo.

Zelo zanimivo je prisojeno odškodnino postaviti v perspektivo z glasbenim lobijem. Mnogo popadljivejša RIAA namreč praviloma iztoži veliko večje vsote. Jammie Thomas-Rasset mora naprimer plačati dva milijona dolarjev za prenos 24 skladb z interneta, Joela Tenenbauma pa je 30 skladb stalo 675.000 dolarjev, pri čemer sta oba sporno gradivo uporabljala le zase, medtem ko ga je Miller preprodajal z namenom zaslužka.