Uporaba ukazne vrstice na prenosniku ni nezakonita

Matej Kovačič

4. jun 2009 ob 10:00:47

Aprila letošnjega leta je bostonska policija izvedla hišno preiskavo pri študentu Riccardu Calixteu ter mu zasegla več elektronskih naprav, med drugim tudi tri prenosnike, dva iPoda in dva mobilna telefona. Hišna preiskava je bila posledica obtožbe njegovega sostanovalca, da naj bi omenjeni študent Boston Colledge vdrl v šolsko omrežje in spreminjal ocene drugih študentov ter po e-pošti širil govorice, da je njegov sostanovalec gej.

V obrazložitvi prošnje za odredbo za hišno preiskavo je policija zapisala, da "g. Calixto uporablja dva različna operacijska sistema za skrivanje svojih nelegalnih aktivnosti. Eden je običajen (regularen) operacijski sistem Boston Collidgea, drugi pa vsebuje črn zaslon z belimi črkami in ukaznim pozivnikom".

Iz te obrazložitve bi lahko sklepali, da je že sama uporaba Linuxa vsaj sumljiva, če že ne kar neposredno kazniva. Vsekakor pa očitno dovolj za domnevo, da uporabniki neregularnega operacijskega sistema (Linuxa) pred budnim očesom policije skrivajo kaj sumljivega in morda celo prepovedanega.

No, Vrhovno sodišče Massachusetsa se s tem ne strinja. Odločili so namreč, da je imela policija premalo dokazov za izvedbo hišne preiskave. Policija je sicer našla dokaze, da naj bi Calixte širil govorice o spolni usmerjenosti svojega sostanovalca, vendar po mnenju sodnice Margot Botsford to verjetno ni kaznivo. Glede vdora v informacijski sistem Boston Collidgea pa je bila sodnica mnenja, da zanj v policijskem zaprosilu za odredbo za hišno preiskavo ni dovolj dokazov.

Policija bo tako morala zaseženo opremo vrniti, Calixte pa bo od sedaj naprej lahko povsem zakonito uporabljal ukazno vrstico - celo če bo zaslon bel, črke pa črne.