Odkriti binarni sistem črnih lukenj

Urban Škudnik

8. mar 2009 ob 17:43:25

Odkriti eno črno luknjo je relativno enostavno (nenazadnje, ena naj bi bila kar v središču skoraj vsake galaksije), odkriti binarni sistem dveh črnih lukenj pa se smatra kot eno izmed najtežjih opravil astronomije - velike so namreč samo kot kakšen sončni sistem, zato je razločevanje med dvema (in ne preprosto sklepanje, da gre za eno črno luknjo) še toliko težje. Vendar bi naj znanstvenikom iz Tucsona uspelo identificirati takšen binarni sistem.

Črni luknji, ki zaokrožita druga okrog druge približno vsakih 100 let, se vrtita s hitrostjo kar 6000 kilometrov na sekundo (za primerjavo, naše Sonce se vrti okrog središča naše galaksije s hitrostjo 220 kilometrov na sekundo) in bosta slej ko prej trčili, ob čemer bosta trčili z zadostno silo, da naj bi trk zaznali z detektorji gravitacijskega valovanja tudi na Zemlji.

Sistem sta odkrila Todd Boroson in Tod Lauer, medtem ko sta preiskovala rezultate raziskave, ki je vključevala slike in spektralne informacije sto tisoče galaksij, ko ju je na lepem njun program opozoril na kvazar, katerega spekter se je močno razlikoval od ostalih. Po podrobnejših raziskavah sta opazila dve vodikovi črti v kvazarjevem spektru (v normalnih okoliščinah bi pričakovali enega, zaradi ene črne luknje), nakar sta izračunala, da sta črni luknji druga od druge oddaljene le 0,3 svetlobnega leta.

Če bo njuno odkritje tudi potrjeno, bo to močno izboljšalo astronomsko znanje o združevanju črnih lukenj.