Sistem za detekcijo prevožene rdeče luči je mogoče zlorabiti

Matej Kovačič

3. feb 2009 ob 22:08:33

Videonadzor menda izboljšuje varnost na vseh področjih, zato so videonadzorne kamere oz. sisteme za detekcijo prevožene rdeče luči pričeli uporabljati tudi pri kontroli prometa. Norce na cesti je vendar treba ustaviti, mar ne?

Žal so nekateri pri tem preveč goreči. Mednje sodi tudi 45-letni Stefano Arrighetti iz Genove, skupaj s 63 mestnimi policisti, 39 lokalnimi italijanskimi državnimi uradniki ter nekaj zaposlenimi v sedmih zasebnih podjetjih. Fantje so se namreč domislili zanimivega načina za povečanje mestnih proračunov. Arrighetti je namreč semaforje v Genovi preprogramiral tako, da so hitreje preklopili iz rumene na rdečo, posledično pa je sistem za detekcijo prevožene rdeče luči, T-Redspeed, "ujel" več voznikov motornih vozil. Sistem namreč s kamerami samodejno zazna prevoženo rdečo luč, zavijanje v levo in nekatere druge kršitve cestnoprometnih predpisov ter voznike samodejno kaznuje s 150 EUR kazni.

Zadevo je razkril šef lokalne policijske postaje Roberto Franzini, ki je opazil da je sistem v dveh mesecih nenadoma zabeležil kar 1439 kršitev, med tem, ko so policisti na terenu pred tem zaznali le okrog 15 kršitev na dan.

Očitno pa ne gre za osamljen primer, saj so podoben trend krajšanja časovnega premora med rumeno in rdečo lučjo že lansko leto zaznali v ZDA - seveda z namenom povečanja prihodkov mestnih proračunov. Nekateri primeri iz Velike Britanije in ZDA so tudi pokazali, da so podatki iz teh sistemov precej nenatančni, zlorabiti pa jih je mogoče tudi tako, da sistem kaznuje nekoga drugega. Tako so študentje iz Marylanda odkrili, da lahko z malce dražjim papirjem in tiskalnikom natisnejo tablice svojih učiteljev, prevozijo rdečo luč, sistem pa bo kaznoval njihove učitelje.

Trend zlorab pa pravzaprav ni presenetljiv, če vemo, da gre tako zbran denar pravzaprav v proračune občin, ki s sistemi za detekcijo prometnih prekrškov upravljajo. Občine so tako motivirane za čim več izdanih kazni in v času finančne krize je prihodke proračuna mogoče povečati tudi z lovom na namišljene teroriste, pardon, kršitelje cestnoprometnih predpisov.

Mimogrede, po novem bodo kršilce cestnoprometnih predpisov v Sloveniji lahko preganjali tudi mestni redarji. In zanimivo, Mestna občina Ljubljana ima za letošnje leto že izdelan načrt pokritja ožjega mestnega središča z brezžičnim internetom, na katerega bo priklopljena tudi večina semaforjev. Le-ti bodo opremljeni s kamerami, ki se bodo aktivirale, ko bodo zaznale, da je vozilo prevozilo rdečo luč, sliko bodo posredovali mestnemu redarstvu, le-to pa bo lastniku vozila izstavilo kazen.

Se bo tudi v Ljubljani skrajšal premor med rumeno in rdečo lučjo?