Priklepanje na enega ponudnika v praksi

Matej Kovačič

23. jan 2009 ob 12:07:18

Kot poroča sredino DELO je v programu za zgodnje odkrivanje raka na debelem črevesu in danki Svit v zadnjega pol leta prišlo do zastoja.

Po poročanju Dela naj bi do zastoja pri programu prišlo zato, ker v okviru programa Svit Zdravstveni dom Ljubljana uporablja neko namensko računalniško aplikacijo. Zanjo naj bi plačal 38.000 EUR, nato pa se je, po besedah direktorja Zvonka Rauberja zaradi finančnega izčrpavanja s strani avtorja te aplikacije, odločil zamenjati programerja.

Tu pa se je ustavilo. Drugo podjetje, ki naj bi prevzelo upravljanje in razvoj aplikacije (tokrat za 13.440 EUR) je po navedbah Dela ugotovilo, da je prejšnji izvajalec sistem v določenih delih zakodiral, nekaj delov aplikacije manjka in sistem zato ni uporaben. Pravijo, da se bodo zelo verjetno odločili za razvoj aplikacije povsem na novo.

Zgodba ima gotovo še več podrobnosti, žal pa nam na naša vprašanja v zvezi s konkretno vlogo "sporne" programske aplikacije ter glede lastništva izvorne kode, poslana na Zdravstveni dom Ljubljana, odgovorni v dveh dneh niso uspeli odgovoriti. Razlogov za to niso pojasnili, morda pa je vse skupaj povezano tudi s težavami okrog razpisa za novega direktorja ZD Ljubljana.

Kot kaže, gre pri vsem skupaj v osnovi za problem "priklepanja" na enega samega ponudnika informacijske storitve. Ali je do tega prišlo zaradi nepremišljenosti ali pa morda zaradi kakšnih drugih interesov pa kot rečeno žal nismo uspeli izvedeti. Upajmo le, da zaradi zamud v programu Svit ne bo umrl kakšen pacient, ki bi mu z drugačnim, bolj "odprtim" pristopom k informatiki morda lahko rešili življenje...