Prenos glasbe še vedno večinoma nelegalen

Matej Huš

19. jan 2009 ob 10:02:55

Preteklo leto ni bilo kaj bistveno drugačno od prejšnjih, kar se tiče glasbe in avtorskih pravic na spletu, ugotavlja The Inquirer, ki se sklicuje na rezultate raziskave IFPI (Mednarodna zveza fonografske industrije). Ta trenutno zastopa 1400 založb v 72 državah, tako da lahko spremlja tudi njihovo poslovanje. V svojem poročilu (povzetek, statistike) 2009 so si tako ogledali svetovne trende za preteklo leto in ugotovili nekaj zanimivih reči.

V letu 2008 je prodaja digitalne glasbe zrasla za približno četrtino in dosegla vrednost 3,7 milijarde dolarjev (od tega polovico v ZDA), tako da sedaj petino vse glasbe prodajo prek spleta. Gonilo spletne distribucije so še vedno nakupi posameznih singlov, katerih število se je povečalo za 24 odstotkov na 1,4 milijarde; lepo raste tudi prodaja albumov, ki se je povzpela za 37 odstotkov.

Sliši se odlično, a še vedno je to kaplja v morje v primerjavi z nelegalnim trgom. IFPI na podlagi triletnega povprečja različnih študij v državah ocenjuje, da je od 40 milijard prenesenih skladb še vedno 95 odstotkov nelegalnih. Jupiter Research pravi, da 16 odstotkov vseh evropskih uporabnikov interneta pogosto krši avtorske pravice z izmenjavo glasbe. Glavni razlog je kakopak zastonjskost, ugotavlja EMR, hkrati pa dodaja, da bi 72 odstotkov uporabnikov prenehalo s svojim početjem, če bi jim ponudniki interneta tako ukazali. Ipoque še pravi, da 80 odstotkov vsega internetnega prometa odpade na servise P2P, kjer se v največji meri izmenjujejo nelegalne datoteke (in mnogo povsem legalnih, da se razumemo).