Sedem najbolj zabavnih kiberkriminalnih dejanj leta 2008 po izboru Wireda

Matej Kovačič

9. jan 2009 ob 13:17:44

Na Wiredu so objavili seznam sedmih najbolj zabavnih kiberkriminalnih dejanj leta 2008.

Prvo mesto zaseda bančni rop, kjer je ropar oblečen v modro majico, površnik, z zaščitno masko in očali s poprovim razpršilcem onesposobil voznika blindiranega vozila ter ukradel 400.000 USD. Ko je na mesto ropa prispela policija, je bilo na mestu zločina večje število enako oblečenih oseb. Kasnejša preiskava je pokazala, da je ropar (kasneje so ga ujeli) na spletu objavil oglas, da ponuja službo na gradbišču, prosilci za delo pa naj ob določeni uri pridejo na določeno mesto oblečeni v enaka oblačila, kot jih je nosil ropar.

Drugo mesto zaseda precej iznajdljiva goljufija nekoga, ki je ugotovil, da ob odprtju bančnega računa banka na denar nakaže manjši znesek s katerim preveri ali je bančni račun uspešno odprt. Prevarant je napisal skripto, ki je odprla 60.000 bančnih računov ter s pomočjo teh "testnih" nakazil zbral 58.000 USD. Na njegovo smolo so ga dobili.

Tretje mesto zaseda "kiberkriminalec" z vzdevkom Master Splynter, ki je odprl spletno stran DarkMarket.ws, preko katere je potekala trgovina z ukradenimi bančnimi karticami, bančnimi računi, gesli in ostalimi mehanizmi s katerimi služijo internetni kriminalci. Spletišče je med kriminalci hitro postalo precej popularno, a kot se je izkazalo kasneje, je šlo za projekt FBI (Master Splynter pa je bil v resnici agent FBI), s pomočjo katerega so ujeli 56 kriminalcev ter preprečili za 70 milijonov USD goljufij.

Četrto mesto zasedata 21-letna kriminalca, ki sta ugotovila, da je mogoče bančne avtomate s pomočjo nespremenjenih privzetih gesel prprogramirati tako, da namesto npr. 1-dolarskih bankovcev izdajajo 20-dolarske bankovce. Tako sta z dvigom "10" dolarjev v resnici dvignila 200 dolarjev. Do aretacije sta obogatela za celih 13.600 USD.

Na petem mestu se je znašla kriminalna skupina iz Rusije, ki je z vdorom v računalnik, ki je upravljal z omrežjem bančnih avtomatov banke Citibank uspela ukrasti večje število podatkov o bančnih karticah, vključno s PIN kodami. Del članov skupine je nato odpotoval v ZDA, kjer je s ponarejenimi bančnimi karticami in ukradenimi PIN kodami dvigoval denar in ga pošiljal v matično domovino. Do uspešne policijske akcije so nakradli vsaj 2 milijona USD, od katerih so jih 70% že prenesli v Rusijo. Identiteta hekerja, ki je vdrl v bančni strežnik ni znana.

Na šestem mestu sta se znašla dva ruska priseljenca, ki sta vdrla v strežnik ameriškega ministrstva za promet in spremenila kontaktne telefonske številke nekaj podjetij registriranih za prevoze. Nato sta pobrala nekaj naročil, prevoz blaga s podizvajalsko pogodbo prepustila nekemu drugemu prevoznemu podjetju ter pobrala denar od naročnika. Ko je podizvajalsko podjetje hotelo izterjati račun, pa sta že izginila. Ne za dolgo - ujeli so jih s pol milijona USD "dobička".

Na zadnje mesto pa so pri Wiredu tokrat razvrstili 18-letnega ameriškega hekerja, ki mu je telefonsko podjetje zaradi zlorab izključilo telefon. Fant jim ni ostal dolžan, saj je s pomočjo socialnega inženiringa podjetje prepričal, da mu je telefonsko linijo znova priklopilo in jo zavedlo kot policijski telefon. Nato je s pomočjo nove prevare izvedel tajno telefonsko številko varnostnega uslužbenca podjetja, ki je naročil njegovo izključitev ter ga začel nadlegovati, med drugim mu je s pomočjo ponarejenih klicnih identifikacij (Caller ID) "vračal" telefonske klice na njegovo tajno številko. Seveda le do aretacije.

Vsekakor zanimiv in zabaven seznam, na katerem pa (na srečo?) ni Slovencev. Nič hudega - "tekmujete" lahko v letu 2009.