Načrti za razvoj anonimizacijskega omrežja Tor v prihodnjih treh letih
Matej Kovačič
26. dec 2008 ob 19:12:27
Eden glavnih razvijalcev anonimizacijskega omrežja Tor, Roger Dingledine, je te dni spisal dokument z naslovom Tor Development Roadmap, 2008-2011, v katerem razkriva podrobne načrte za razvoj anonimizacijskega omrežja v prhodnjih treh letih. Ob tem je potrebno dodati, da imajo razvijalci Tora že zbranih precej sponzorskih sredstev, ki jim bodo omogočila uresničitev zadanega, seveda pa so še vedno odprti za nova sponzorska sredstva.
V dokumentu najprej izpostavljajo izboljšanje izbire poti preko katere se uporabnik preko Tor omrežja povezuje v internet ter izboljšanje porazdelitve bremen med anonimizacijskimi točkami. V okviru tega dela razvoja nameravajo razviti tudi avtomatizirano infrastrukturo za merjenje pretoka in latence omrežja. Za odkrivanje okvarjenih in zlonamernih izhodnih točk pa so že razbili poseben skener SoaT, ki ga bodo še iboljšali in z njim omrežje redno analizirali.
Nasledja velika novost je načrt za povezavo z UDP protokolom. Kot je znano Tor trenutno anonimizira oz. posreduje zgolj TCP paketke, načrtovalci omrežja pa nameravajo v prihodnje poskrbeti tudi za UDP paketke in s tem poskrbeti za anonimizacijo storitev, ki temeljijo na UDP (VoIP, OpenVPN, DNS, itd...), hkrati pa za anonimizacijo poleg TCP povezav uporabljati tudi UDP povezave, kar bo privedlo do povečane kapacitete omrežja. Da so načrti resni dokazuje tudi dejstvo, da v zvezi s tem že sodelujejo z Ianom Goldbergom, vodjo razvoja anonimizacijskega (P2P) omrežja Freedom network.
Pomembna izboljšava, ki bo poskrbela za povečanje zmogljivosti omrežja je tudi ideja, da bi vsi Tor odjemalci lahko samodejno postali vstopne točke (bridge) ali posredniki (relay), vendar pa le v primeru, da imajo na voljo dovolj neuporabljene pasovne širine in so dovolj zanesljivi (izhodne točke pa bodo še vedno lahko postali samo na izrecno odobritev lastnika).
Med ostalimi izboljšavami lahko omenimo še načrt za povečanje zanesljivosti in zmogljivosti tim. skritih storitev (anonimnih spletnih straneh lociranih znotraj Tor omrežja), samodejno posodabljanje Tor odjemalcev in strežnikov, povečanje stabilnosti Tor odjemalca v Windows omrežjih ter še boljšo podporo za Debian in Ubuntu sisteme, nadaljevanje razvoja dodatka za Firefox Torbutton ter razvoj podobnega dodatka za poštni odjemalec Thunderbird, nameravajo pa razviti tudi Tor za Javo ter odjemalce za mobilne telefone. Med dodatnimi lastnostmi se morda kmalu znajde še možnost, da bo uporabnik Tor omrežja sam določil izhodno državo za svoj promet, večjo pozornost pa bodo razvijalci Tor omrežja v bodoče posvečali tudi oglaševanju in stikom z mediji.
Skratka, odlične novice za vse zagovornike zasebnosti in anonimnosti na internetu.