Zaprta zaradi nedelujočega prenosnika (in lastnega pohlepa)

Tomi Laptoš

1. nov 2008 ob 18:48:31

Na dan, ki v sebi skriva določeno simbolno bizarnost praznika, še ena nerazumna novica iz demokratične Kitajske. The Beijing Times poroča o tožbi mlade Kitajke proti gigantu Asusu. Ozadje zgodbe sega v leto 2006, ko je omenjena Huang Jing kupila Asusov prenosnik, ki se je izkazal za nedelujočega. Po večkratnem obisku servisa, kjer problema niso razrešili, se stranka dobila delujoč prenosnik, v katerem pa so serviserji "pozabili" Intelov referenčni primer procesorja, ki ni namenjen končnemu uporabniku.

Oborožena z odvetnikom in omenjenim podatkom je tako gospa Huang od Asusa zahtevala kompenzacijo v protivrednosti 5 milijonov dolarjev, sicer je zagrozila, da bo medijem posredovala lastne izkušnje o obravnavanju reklamacij. Marca 2006 je Asus dosegel, da so tako Huanhovo kot njenega odvetnika aretirali zaradi izsiljevanja. Oba sta bila sicer dobro leto kasneje zaradi pomanjkanja dokazov oproščena. Huangova sedaj Asus toži še enkrat zaradi blatenja dobrega imena, prodaje nedelujočih izdelkov in krive obtožbe. Zgodba bo vsekakor doživela zanimiv epilog.

Ni pa to edini primer nerazumno visoke tožbe proti podjetju. Stranka, ki ji je Best Buy na servisu izgubil okoli 1000 $ vreden prenosnik, je pred nekaj časa tožila omenjeno verigo za 54 milijonov dolarjev. Menda zaradi možnosti kraje osebnih podatkov.