Profiliranje ne pomaga v boju proti terorizmu
Urban Škudnik
24. avg 2008 ob 10:09:11
Britanski časopis The Guardian je dobil v svoje roke zaupne interne dokumente britanske tajne službe MI5 o profiliranju državljanov in poskusih identifikacije posameznikov, ki bi z večjo verjetnostjo sodelovali pri poskusih terorističnih dejanj.
Rezultati študije, razen za določene vlade, ne bodo predstavljali nobenih presenetljivih zaključkov: iz vseh preučevanih subjektov, ki so potrjeno sodelovali ali simpatizirali z ekstremističnimi skupinami, je nemogoče izločiti en demografski faktor na podlagi katerega bi lahko razločevali med nedolžnimi državljani in potencionalnimi teroristi.
Večina stereotipov o ekstremistih se tako z naslednjimi ugotovitvami študije sesuje v prah:
- Večina ekstremistov je namreč britanskih državljanov in, razen redkih izjem, bivajo v Angliji legalno
- Večina jih, kljub nasprotnim prepričanjem, pozna svojo religijo slabo in so versko neizobraženi. Zelo redki so bili vzgojeni v močno religijoznih družinah, velik delež pa je v preteklosti zamenjal svojo vero; nekateri uživajo droge, pijejo alkohol in zahajajo k prostitutkam.
- Obstjajo dokazi, da naj bi močna verska identiteta kvečjemu varovala pred radikalističnimi tendencami.
- Britanski teroristi so enako etnično raznoliki kot celotna britanska muslimanska populacija, kar pomeni da ne morejo narediti nobenih predvidevanj zgolj na podlagi barve kože, etnične pripadnosti ali nacionalnosti.
- Velika večina jih ima družine, ogromno pa tudi otroke in tako niso premamljeni v lepši jutri z obljubo o prečudovitih devicah.
Glavni zaključek poročila, ki je bilo izdano britanskim tajnim službam v juniju, tako opozarja, da bo kakršno koli sklepanje na podlagi kakršnih koli predsodkov resno ogrozilo varnost države in ne bo uspelo preprečiti dolgoročnega porasta nasilnega radikalizma.
Bodo zaključke tega poročila prebrale tudi druge države?