MIT razvil papirnato brisačo za nafto
root987
1. jun 2008 ob 01:08:47
Raziskovalci iz ameriške univerze MIT so predstavili svojo najnovejši izum, ki bo močno omejil enega izmed največjih ekoloških problemov današnjega časa - razlitja nafte. Ko namreč pride do nesreč tankrjev, se zaradi razlitja nafte pogosto zgodi, da je ekosistem in vsakršno življenje v priobalnem pasu uničeno ali močno pohabljeno.
Material, sestavljen iz nanocevk in podoben papirju je namreč močno selektiven pri absorbiranju tekočin in so ga raziskovalci zasnovali tako, da absorbira hidrofobne tekočine - tekočine, podobne nafti - in jih zadrži v svojih vlaknih, hkrati pa ne absorbira vode. Ker je zgrajen iz nanovlaken, je tudi nadvse trpežen in ima visoko talilno temperaturo, to pa mu daje še dodatno prednost - ko absorbira nafto, ga lahko namreč položimo v peč s temperaturo vrelišča nafte, ki nato izhlapi, material pa ostane nepoškodovan in je ponovno primeren za zajem nafte.
Poleg ločevanja nafte iz vode si lahko v prihodnosti obetamo tudi izboljšane postopke za prečiščevanje vode, ima pa novi material še eno veliko prednost pred ostalimi materiali, ki koristijo prednosti nanocevk - nanovecke, iz katerih je sestavljen, se lahko namreč že danes proizvedejo v večjih količinah, kar naredi material tudi precej cenejši od alternativnih rešitev, posledično pa ga to naredi tudi nadvse privlačnega za dejansko aplikativno rabo.