Britanski Veliki Brat si želi centralizirano bazo prometnih podatkov pod vladnim nadzorom

Gekobla

21. maj 2008 ob 11:36:34

Britanski ponudniki dostopa do spleta ter operaterji mobilne in stacionarne telefonije bodo morali v primeru, da bo britanski parlament sprejel nove ukrepe za boj proti terorizmu, v centralno vladno bazo podatkov posredovati prometne podatke o tem, koga so britanski državljani klicali po telefonu, katere spletne strani so obiskali ter s kom so si dopisovali po elektronski pošti.

Velikansko vladno bazo podatkov naj bi ponudniki in operaterji sproti dopolnjevali s svežimi podatki za obdobje 12 mesecev, organi pa naj bi imeli dostop do nje le z dovoljenjem sodišča. Zagotavljajo, da računalniška podjetja, ki bodo bazo vzdrževala, do podatkov ne bodo mogla dostopati. Glede na to, piše Times Online, da so si Britanci lani poslali 57 milijard SMS-ov in da na Otoku izmenjajo 3 milijarde elektronskih sporočil, bo takšno bazo podatkov težko vzdrževati, poleg tega pa je Britanija znana po katastrofalnem varovanju zasebnosti.

Nedavno so namreč izgubili podatke petindvajsetih milijonov davčnih zavezancev, še vedno pa odmeva afera na Britanskem Telekomu, ki je za oglaševalce vohunil za 36 tisočimi uporabniki. V primeru, da so predlagatelji tako neodgovorni, da res nameravajo hraniti številne zasebne podatke o kar vseh državljanih v eni bazi, si ne moremo predstavljati, kaj bo vlada storila, če nekdo vanjo vdre in jih ukrade.

Očitno želi britanska vlada imeti "pri roki" in tako rekoč na enem mestu za vsak primer zbrane podatke kar o celotni telekomunikacijski dejavnosti državljanov, zavarovala pa se je tako, da je v predlogu navedla, da bo dostop do nje možen le z dovoljenjem sodišča. Najbrž je vsakomur takoj jasno, da je taka baza podatkov uporabna za popoln in celovit nadzor nad državljani, hkrati pa se marsikomu zastavlja vprašanje, ali so res vsi britanski državljani potencialni teroristi?

Bo Veliki brat v Britaniji dokončno ušel z verige, potem pa mu bodo sledile še ostale 'demokratične' države?