Kitajske oblasti nadaljujejo z zapiranjem video portalov
Gekobla
22. mar 2008 ob 13:00:15
Kot kaže, se kitajska vlada nikoli ni nameravala zadovoljiti zgolj z onemogočanjem YouTube-a. Po zadnjih nemirih v Tibetu so kitajske oblasti sporočile, da bodo kaznovale različne spletne portale, ki kršijo novi zakon. Ta od lastnika spletnega portala za pretočne videovsebine terja državno licenco in ne dovoljuje objave posnetkov, ki vzbujajo strah, vsebujejo pornografijo ali ogrožajo državno varnost. Zakonska določila predstavljajo, predvsem za spletne strani s socialnimi omrežji in vsebinami, ki jih ustvarjajo uporabniki, veliko breme. V januarju, ko se je ob rastočem navdušenju nad videoportali začelo govoriti o novi zakonodaji, nihče ni zares verjel, da bo ta tudi izvajana. Nemiri v Tibetu pa so očitno pospešili dogajanje, saj so oblasti pred nekaj dnevi zaprle 25 spletnih strani, 32 pa jih kaznovale.
Po poročanju Ars tehnice naj bi bila sicer Komunistična stranka multimedijskim storitvam naklonjena in jo denimo rastoče kapitalistično oglaševanje ne skrbi. Kot pišejo, je vsaka minuta gledanja veverice, ki v oglasu smuča na vodi, dobro porabljena, saj pomeni minuto, ko ljudje ne mislijo na ekonomsko neenakost, razmere na podeželju, korupcijo, enopartijsko vladavino in na dogajanje v Tibetu.
Ni še jasno, na kakšen način bodo med olimpijskimi igrami splet lahko uporabljali tuji državljani. Bodo oblasti omilile nadzor nad kitajsko spletno infrastruktro ali pa bodo tujci pretakali (na kitajskem onemogočene vsebine) po "drugih kanalih"? Zanimivo bo tudi spremljati ravnanje oblasti pri čedalje hitrejšem razvoju spletnega portala Sina.com, ki vlaga veliko denarja v nadgradnjo zmogljivosti za spletni prenos olimpijade, ki naj bi si jo po tej poti ogledalo več milijonov ljudi. Kaj bodo storili, če bodo med živim prenosom na tribuni atletskega štadiona proti kulturnemu genocidu v Tibetu s transparenti protestirali avstralski turisti?