Je Safari res najhitrejši brskalnik?

Road Runner

27. jun 2007 ob 14:50:35

Peter-Paul Koch, znan po svojih javascript ter css trikih na strani QuirksMode.org, piše o svojih izkušnjah s Safari 3.0. Med drugim se sprašuje, če je Safari res najhitrejši brskalnik na katerikoli platformi, kot trdijo njegovi razvijalci.

Mnogi testi kažejo izjemno odzivnost Safarija pri izvajanju javascripta. Ti testi se izvajajo na sledeč način:


  1. Shranimo trenuten čas (čas 1).

  2. Izvedemo kopico zahtevnih operacij.

  3. Še enkrat shranimo trenuten čas (čas 2).

  4. Če odštejemo čas 1 od časa 2, lahko precej natančno vemo koliko časa smo porabili za naše zahtevne operacije.

Mark Wilton-Jones pa je bil nad testi skeptičen, zato se je odločil raziskati vzrok za tako dobre rezultate Safarija. Ugotovil je, da ta med nekaterimi operacijami ustavi čas, zato je čas 2 enak času 1. To se zgodi na primer, ko prek javascripta želimo spremeniti lokacijo iframe elementa. Tu se mora med drugim s strežnika naložiti nova stran, kar samo zaradi "počasnosti" mreže ne mora trajati 0 milisekund, kot trdi Safari. Rezultati so torej napačni.

Steve Jobs je na svojem govoru pognal test nalaganja spletnih strani v Safariju ter Internet Explorerju. Gledalci smo videli, da so se strani v Safariju naložile opazno hitreje. Ti testi se zanašajo na onload dogodek v javascriptu, ki se sproži, ko je spletna stran naložena. Večina brskalnikov torej naloži stran s strežnika, počaka da se naložijo slike, izvede vse ukaze (npr. javascript), izriše stran in nato kliče onload. Safari pa se tu počuti pametnejšega in onload kliče že pred izrisom strani, ter s tem pridobi kar nekaj milisekund.

Safari 3.0 se je sicer izkazal za hiter brskalnik, vendar ne tako hiter kot trdijo pri Applu. Testi so lahko zavajujoči.