Strateško predvidevanje
Matej Kovačič
1. jun 2006 ob 14:11:01
V začetku februarja 2004 so na Infoworld objavili članek o IBM-ovi napravi TotalStorage Data Retention 450.
V članku so zapisali, da IBM skuša "zaseči razvijajoči trg hrambe (prometnih) podatkov, ki nastaja z novo zakonodajo". Njihov proizvod naj bi podjetjem pomagal pri spoštovanju pravil in v prmeru sodnih sporov. Naprava vsebuje tudi programsko opremo, ki zagotavlja "da podatki, ki so predmet pravne preiskave niso izbrisani".
Vendar pa je v tistem času v EU veljala Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah 2002/58/EC, ki je določala da komunikacij in prometnih podatkov ni dovoljeno shranjevati brez soglasja uporabnika, razen za potrebe prenosa ali upravljanja s prometom ter zaračunavanja storitev, oziroma v primeru zakonite sodne odredbe.
A iz "naših" ust v božja ušesa. 25. marca 2004 je bila sprejeta Deklaracija o boju proti terorizmu, v kateri je na strani 4 napisano priporočilo, naj se preuči predloge za vzpostavitev pravil za obvezno hrambo prometnih podatkov. 30. julija 2004 so v EU pripravili dokument, v katerem so že resneje obravnavali obvezno hrambo prometnih podatkov, saj se "nekateri prometni podatki ne shranjujejo v takem obsegu kot v preteklih letih. Ti prometni podatki zato niso dostopni oblastem, kadar jih potrebuje."
Decembra 2005 je bila Direktiva o obvezni hrambi prometnih podatkov dokončno sprejeta.
In ko bo tudi dokončno uveljavljena ter se bodo operaterji razgledovali po ustrezni opremi, ki jim bo omogočala spoštovanje zakonodaje, bo IBM že imel pripravljeno ponudbo.
Vsekakor so pri IBM pokazali, da znajo dobro predvidevati in razmišljati strateško... Zanimivo, da so podobne sposobnosti predvidevanja pokazali že leta 1973, ko so začeli razvijati šifrirni algoritem Lucifer, ki ga je ameriški National Bureau of Standards januarja 1977 potrdil kot standard Data Encription Standard (DES).