Nekaj statistik o nadzoru v ZDA

Matej Kovačič

30. apr 2006 ob 19:40:17

Po zakonu Patriot Act ima FBI pravico s pomočjo tim. National Security Letter, dokumenta, v katerem zagotovi, da je zadeva pomembna za nacionalno varnost, do vpogleda v finančne transakcije. Od novembra 2003 so 'finančne institucije' definirane tako široko, da lahko FBI zahteva podatke od zavarovalnic, nepremičninskih agencij, pošte, potovalnih agencij, kazinojev, zastavljalnic, ponudnikov dostopa do interneta, izposojevalnic avtomobilov in vseh ostalih podjetij, "katerih denarne transakcije imajo visoko uporabnost pri preiskovanju kriminala".

Te dni so v javnost prišli podatki o uporabi tega instituta.

V letu 2005 je FBI institut uporabil 9254-krat in sicer proti 3501 osebi. Posebno tajno sodišče, Foreign Intelligence Surveillance Court, ki izdaja sodne odredbe za prisluškovanje ameriškim tajnim službam je lansko leto odobrilo 2072 prisluškovanj, kar je dvakrat več kot leta 2000 (ko še ni bila sprejeta tim. protiteroristična zakonodaja).

Glede na podatke Electronic Privacy Information Centra, leta 2003 in 2004 ni bila zavrnjena nobena prošnja za sodno odredbo po zakonu Electronic Communication Privacy Act, na splošno gledano pa število prisluhov narašča. Enak trend kažejo tudi statistike odredb sodišča Foreign Intelligence Surveillance Court.

In kakšne so statistike v Sloveniji? Uradne statistike o prisluhih SOVE javnosti niso na voljo, saj so slovenski državni organi mnenja, da bi to utegnilo ogroziti prioritetne strateške interese države, povzročiti neprecenljivo škodo na gospodarskem področju zaradi morebitnega razdrtja že sklenjenih poslov, povzročiti resen zunanjepolitični konflikt zaradi opravljanja tajnih nalog agencije v tujini, spodbuditi dejavnost skupin, ki z nasilnimi sredstvi ogrožajo nacionalno varnost države ter nepopravljivo poslabšati verodostojnost in ugled Republike Slovenije v mednarodni skupnosti.