Je OpenOffice.org za slovensko državno upravo predrag?

Matej Kovačič

11. feb 2006 ob 00:13:40

Spletni Večer je 2. februarja objavil članek v katerem navaja, da je slovenska država z Microsoftom obnovila pogodbo Enterprise Agreement. Država se je torej odločila za MS Office, in sicer na podlagi študije, ki pa je novinarjem Večera niso hoteli posredovati (ogledali naj bi si jo lahko le na sedežu ministrstva, ker da sodi med avtorska dela). Novinarji Večera so se pritožili pooblaščenki za dostop do informacij javnega značaja in poročilo končno le prejeli.

Za kaj točno gre?

V dokumentu "Primerjava ekonomske upravičenosti nabav pisarniške zbirke za potrebe državnih organov RS" je v prvem poglavju zapisano da "po do sedaj preverjenih lastnostih pisarniška zbirka OpenOffice.org porabi več pomnilnika na delovni postaji in se tudi opazno počasneje nalaga, kar predstavlja manjšo pomankljivost", ter da "še vedno pa obstaja nerazrešen največji problem, to pa je prenosljivost dokumentov med obema pisarniškima zbirkama". V nadaljevanju je pojasnjeno, da OpenOffice.org ponuja delno prenosljivost in predvsem ne podpira prenosa makrov, prenos pa je otežen zato, ker Microsoft uporablja svoje lastne (zaprte) formate dokumentov, ki so zaprti.

V drugem poglavju dokument obravnava tveganja prehoda. Ta naj bi bila predvsem sprejem nove programske opreme s strani končnih uporabnikov ter stroški prešolanja, sledijo tehnična tveganja povezana s prenosljivostjo dokumentov, tretjo zvrst tveganj pa predstavlja zagotovitev ustreznega nivoja tehnične podpore. V zvezi s slednjo poročilo ugotavlja, da slovenska "odprtokodna" podjetja nimajo v celoti izdelanih tovrstnih poslovnih načrtov ter izkušenj s podporo OpenOffice.org.

Glede stroškovnega vidika prehoda pa je poročilo mnenja, da bo prehod na novo različico okolja MS Office prinesel za 20% večje stroške, prehod na OpenOffice.org pa za 50% večje stroške. Poročilo zaključuje, da bi bil prehod na OpenOffice.org ekonomsko upravičen le, če se omenjena tveganja ne bi uresničila, v nasprotnem primeru pa bi bil prehod dražji. V vsakem primeru pa bi prehod v prvem letu zahteval dodatna finančna sredstva.

Priporočilo poročila je, da državna uprava za naslednja tri leta ostane zavezana MS Office-u, da se intenzivira delo na odprtokodnih programskih rešitvah in da se državna uprava aktivneje vključi v odprotokodne projekte.

Izvirna študija ( povzetek)
Lanska revalorizacija