Znanost in tehnologija V.

McHusch

20. feb 2005 ob 16:45:48

Za spremembo bomo danes začeli povsem matematično. Wolfram Research poroča, da so iskalci Mersennovih praštevil v projektu distributiranega izračunavanja GIMPS (deluje na podobnem principu kot SETI in Folding), verjetno našli 42. znano Mersennovo praštevilo in največje praštevilo doslej. Verjetno zato, ker morajo eksponent -- ki ga za zdaj še nočejo izdati, ve pa se, da ima število manj kot deset milijonov števk v decimalnem zapisu, torej je med 24.036.584 in 33.219.253 -- še dodatno preveriti, da izključijo možnost napake pri izračunu Lucas-Lehmerjevega testa.

Zanimiv podvig je uspel Joséju Gómezu-Rodríguezu in njegovi ekipi z madridske univerze, ko so uspeli posneti fazne spremembe atomov svinca pri segrevanju s 40 na 136 kelvinov. Doslej so raziskovalci navadno primerjali le slike pred in po spremembi, z novo tehniko pa lahko posnamejo dejanske spremembe kot potekajo. Več o tem na uradni strani, poglejte pa si še video plesa atomov.

Astronomi so bili navdušeni nad eno največjih "eksplozij" v naši galaksij. Odjeknila je 50.000 svetlobnih stran pred 50.000 leti, njene posledice pa smo lahko občutili 27. decembra lani. Četrt sekunde trajajoč blisk gama žarkov je bil tako močan, da je zaslepil mnogo satelitov, ki krožijo okrog Zemlje, sledilo pa mu je nekoliko manj močno peststo sekund dolgo obstreljevanje z gama žarki. Znanstveniki so izračunali, da je izvor motenj mrtva nevronska zvezda SGR 1806-20. SGR je posebna vrsta nevronske zvezde z izjemno močnim magentnim poljem, ki vašo magnetno kartico razmagnetil 160 000 kilometrov daleč, se je slikovito izrazil Christopher Thompson s kanadskega instituta za teoretično fiziko. SGR-ji počasi sevajo gama žarke, tako siloviti izbruhi pa so redki. Nazadnje so jih opazili leta 1998 in 1979, ki sta bila stokrat šibkejša od trenutnega z močjo ~1038 vatov. BBC in New Scientist.

SETI@home je pionir distributiranega izračunavanja, ki se je kar dobro prijelo, tako da imamo danes vrsto podobnih projektov (naprimer GIMPS, Folding). Očitno bomo dobili še enega. Imenoval se bo Einstein@home, ljudje pa bodo tokrat namesto malih zelenih oz. zdravila proti raku iskali gravitacijske valove. Gravitacijske valove je leta 1916 napovedal Albert Einstein s splošno relativnostno teorijo, šele sedaj pa lahko zavoljo razvoja tehnologije upamo na dokaz njihovega obstoja. Klik!

Za konec pa še to. Podjetje ChevronTexaco je v Kaliforniji odprlo prvo bencinsko črpalko, kjer bodo tankali vodik. Seveda je za zdaj namenjena le za teste novih Hyundai Sport Utility avtomobilov, a pri ChevronTexaco upajo, da se bo takšno pogonsko gorivo v prihodnosti razširili tudi v masovno rabo.