Programski patenti
minmax
20. dec 2004 ob 12:50:46
Je že kdo slišal pravljico o demokratični Evropi? Kaj pa pravljico o transparentnem delovanju slovenskih političnih predstavnikov? Tudi ne? Hmmm, kaj pa o moči lobijev in kapitala? No, tule je ena.
Direktiva o programsko izvedenih izumih bo kljub opoziciji s strani evropskih malih in srednjih podjetij (tudi slovenskih - glej nekaj novic nazaj) kljub opoziciji prostokodnih razvijalcev, kljub peticiji na kateri je zbrano čez 300.000 podpisov proti direktivi v tej obliki, med njimi tudi nekaj tisoč akademikov in direktorjev podjetij, sprejeta jutri. In kot da je demokratični proces v evropi farsa, jo bo sprejemal svet kmetijskih ministrov. Brez razprave, se ve.
Slovensko Ministrstvo za gospodarstvo si ob protestu proizvajalcev programske opreme ni kupilo še nekaj časa, kar bi storilo tako, da bi na predzasedanju glasovalo za nadaljne usklajevanje in ne za brezdebatno sprejetje na zasedanju kmetijskih ministrov.
Nekdo si očitno zares želi, da gre direktiva čimprej v veljavo.
Združenje za Informatiko in Telekomunikacije pri GZS pa direktivo podpira, brez da bi si pridobilo zunanje pravno mnenje o njeni vsebini, ker slepo verjame interpretaciji Urada za intelektualno lastnino, kljub temu da se z njo ne strinja večina tistih, ki so zadnji predlog direktive dejansko prebrali.
Torej imamo več možnosti. Ali so preko domačih podružnic prevladali lobiji ameriških podjetij (IBM, Oracle, Microsoft,...), ali pa v resnici na GZS niso prebrali zadnjega predloga direktive.
V vsakem primeru pa je farsa demokracije, da bodo o tako pomembni temi jutri glasovali kmetijski ministri EU. Živela Evropa!
UPDATE: Direktiva, ki se potrjuje je sledeča. Če jo podrobno preberete boste videli precej zavajanja... Recimo Article 5, drugi odstavek pravi, da program ne more biti patentiran (super!), potem pa poda izjemo, ki za programske patente vedno velja - "razen če ne program ne izvaja procesa, ki je patentiran".
Natančno razdelavo tega kaj posamezni členi predlagane direktive pomenijo pa si peberite na tej strani. Ja pravniška besedila so težka za razumet, zato je potrebno precej dela, ampak se splača.