Nanotehnologija še (makro) korak bliže

OwcA

4. feb 2004 ob 17:08:04

NTT (Nippon Telegraph and Telephone) je nedavno pokrajšal še dve ničli. S svojim sistemom za litografijo s curkom elektronov jim je uspelo oblikovati tridimenzionalen objekt z natančnostjo 10 nm, s čimer so za kar stokrat presegli vse dosedanje metode. Te so povrh vsega še povečini za praktično rabo in pogosto uporabljajo rentgenske žarke, ki s svojo valovno dolžino omejujejo natančnost na velikostni red enega mikrona.

Tehnologija litografije s curkom elektronov sama po sebi ni nova, uporabljajo jo za izdelovanje dvodimenzionalnih vzorcev, napredek se skriva v prehodu v tri dimenzije. Za to je potreben mehanizem, ki omogoča vrtenje okoli vsaj dveh osi in določanje tretje koordinate. NTT je premagal obe oviri. Okoli ene osi imajo polno vrtenje, okoli druge pa za 45o, obakrat v korakih po 0,1o. Ob uporabi kofokusalnega laserskega mikroskopa za določanje višine, jim je to omogočilo izdelavo miniaturnega (predpona mini postaja vse bolj neustrezna) modela Zemlje, tanjšega od človeškega lasu. Za globus s premerom 60 mikrometorv, na katerem so ob 10-nanometerski natančnosti vidne dvokilometerske 'podrobnosti' zemeljskega površja, kot so reke, obala in razlika (različno svetla področja) med vodovji ter kopnim, so porabili približno dve minuti, kar pomeni, da dosežek ni le akademskega pomena.

Vse uporabe nanotehnologije je skoraj nemogoče našteti. Pri NTT se bodo, skladno s svojim siceršnjim delom, osredotočili na uporabo v elektroniki. Poleg ustvarjanja polprevodnikov se jim s tem odpirajo možnosti za izdelavo vse bolj funkcionalnih nanoelektronskih naprav.

Če vas zanima še kaj več, vas vabimo na naš forum, kjer že poteka debata o nanotehnologiji.

Na novico je opozoril DixieFlatline. Slava mu!