Prihodnost Zemlje je svetlejša

slycer

8. jan 2002 ob 21:34:03

Po odzivu na novico Ali se SETI seli na Luno mislim, da marsikaterega izmed vas zanima tudi vesoljska tematika. Zato sem sklenil, da bom med svoje novice o računalništvu včasih vgradil kakšno zanimivost iz tega z računalniki ne ravno najbolj povezanega področja. Tokrat sem se odločil, da vam poročam o novici, kako naj bi Sonce v prihodnjih nekaj milijardah zaradi širjenja pogoltnilo Zemljo. To je bil do nedavnega zakon o prihodnosti Zemlje, potem pa so astrofiziki na Sussex University odkrili napako v računu. Po njihovih podatkih znanstveniki pri prvotnem računanju niso upoštevali dejstva, da bo Sonce z večanjem postopoma izgubljalo prvotno gravitacijsko silo. Sonce naj bi zaenkrat imelo dovolj materiala za jedrske reakcije še približno 7.5 milijarde let. Približno 7.7 milijarde let od sedaj pa se bo povečalo za 120 krat in pogoltnilo planeta Merkur in Venero. Zemlja se bo po izračunih obdržala. Kljub obetavnim napovedim, pa bo življenje približno 5.7 milijarde let od danes naprej postalo nemogoče, saj se bo Zemljina površina preveč segrela. Kaj pa se bo dogajalo s Soncem po 7.7 milijarde let? Po nekaterih podatkih naj bi se nato skrčilo v belo pritlikavko, Zemlja pa bi postala leden planet, na kateremu ne bi bilo več pogojev za življenje.
Kljub vsemu ne smemo pozabiti, da gre samo za predvidevanja, saj napovedovanje prihodnosti zaenkrat vsebuje še vedno preveč neznank. Več o vsem tem si lahko preberete tukaj.

Dobro, če pa Zemlje ne bo uničilo Sonce, kdo jo bo potem? Trenutno so najbolj nevarni sovražniki asteroidi, ki se vedno znova vse preradi približajo našemu ljubemu planetu. Tokrat nas je 300 meterski orjak zgrešil za dobrih 800 000 kilometrov, kar se sicer sliši veliko, vendar pa za razdalje, ki smo jih vajeni, ko začnemo govoriti o vesolju, to sploh ni tako daleč. Poročanja o asteroidu najdete tukaj.