Da, Windowsi prinašajo dobiček ...

Ziga Dolhar

18. nov 2002 ob 15:32:15

... kar pa ne velja tudi za nemalo ostalega programja. Da, Microsoftu dejansko nikoli nismo očitali prenizkih cen programja -- kateregakoli. Sem bil pa danes še sam presenečen nad blazno visoko stopnjo rentabilnosti Microsoftovih programov za "široko potrošnjo", torej nam tako priljubljenega operacijskega sistema Windows ter pisarnopisniškega paketa Office. Prav tako je bila sedaj prvič javno objavljena končna bilanca stanja ter uspeha tega redmondskega giganta (seveda v okrnjeni obliki). Klik sem, pa si poglejmo nekaj zanimivosti...

Dragi bralec, trdno se primi. Odpri iskalno okence v svojem spletnem brskalniku ter poišči 'Note 9 - Segment Information' -- da, razčlemba financ po družinah. V spodnjem delu (leto 2002) poiščeva postavko 'Clients', ki predstavlja Windowse 'za množice' ter opaziva prihodke v višini $2,892 MRD, od tega kar $2,482 MRD -- dobička. Vrstico nižje so se malce slabše odrezali strežniški izdelki, 'Information Worker' (beri: razširjena družina Office ter sorodnih programov) se bohoti s kar $2,385 MRD prihodkov ter $1,879 MRD dobička. Pod tem pa najdeva postavke v rdečem (oklepaji), ki pa podjetju neposredno ne prinašajo dobička -- med njimi tudi Xbox ('Home and Entertainment').

Pričakovano je logično sklepanje o smeri notranjega financiranja razvoja -- katerega plačujemo 'Home userji'. No, to je resda lepa kost pripadnikom plemena ProsteKode, vendar ne smemo pozabiti, da Microsoft v tem nikakor ni osamljen primer. Da je razmišljanje v tej smeri rahlo omejeno pa lahko podkrepim z zelo primitivno trditvijo: "Kdo pa financira razvoj v avtomobilski industriji?"