»

Varnost generatorjev naključnih števil

Schneier.com - Generatorji naključnih števil so zelo pomembni za varno delovanje kriptografskih aplikacij, zato je zelo pomembno, da le-ti generirajo čimbolj naključna števila. Varnost kriptografije je namreč odvisna tudi od varnosti generatorjev naključnih števil.

Žal so nekatere raziskave pokazale, da generatorji naključnih števil v nekaterih operacijskih sistemih niso dovolj zanesljivi. Raziskava Dorrendorfa, Guttermana in Pinkasa iz novembra letos je pokazala, da generator naključnih števil v Windows 2000 ni varen. Algoritem, ki se uporablja tudi za generiranje SSL ključev namreč ni bil javno objavljen, analiza pa je pokazala, da je mogoče z razmeroma preprostimi napadi predvideti prihodnje "naključne" vrednosti in s tem uganiti npr. SSL šifrirne ključe.

Seveda pa niti uporabniki operacijskega sistema Linux niso varni. Raziskava iz marca 2006 je namreč odkrila številne ranljivosti tudi v generatorju naključnih števil v tem operacijskem sistemu.

Ameriški National Institute of Standards...

48 komentarjev

Četrti No-lan party v Kiberpipi - C64 party

Kiberpipa - V ponedeljek, 10. 12. 2007 ob 17.00 se bo v Kiberpipinem računalniškem muzeju na Kersnikovi ulici začel že četrti tradicionalni No-lan party. Za kaj sploh gre? No-lan party je družaben dogodek za vse gejmerske generacije, kjer se lahko prijavljeni tekmovalci pomerijo v izbranih legendarnih računalniških igrah. Kako smo se imeli na prejšnjem No-lanu si lahko ogledate v Kiberpipini spletni galeriji.

Tokrat bo malenkost drugače. Za en večer bomo pozabili na PCje in se...

14 komentarjev

Razbita zaščita brezžičnih Microsoftovih tipkovnic

Schneier.com - Po pregovorno ne-varni programski opremi podjetja Microsoft, bodo odslej očitno slabega imidža deležni tudi njihovi strojni izdelki.

Švicarsko podjetje Dreamlab Technologies je namreč odkrilo način prestrezanja in razbitja šifriranega podatkovnega prometa Microsoftovih brezžičnih tipkovnic.

Prestrezanje in kriptoanaliza deluje pri modelih Wireless Optical Desktop 1000 in 2000, zelo verjetno pa tudi pri modelih 3000 in 4000. Bluetooth tipkovnice (zaenkrat) niso ranljive.

Napadalec tako lahko brez večjih težav na daljavo prestreza tipkanje uporabnika brezžične tipkovnice.

Predstavnika podjetja Max Moser in Philipp Schrödel sta ugotovila,da tipkovnice uporabljajo šifrirni algoritem XOR, ključi pa so dolgi cel bajt (8 bitov), kar pomeni, da je mogoče šifrirano komunikacijo razbiti celo s PDA računalnikom.

Zaenkrat je edina rešitev ta, da lastniki Microsoftovih brezžičnih tipkovnic le-te prenehate uporabljati.

Zlobni uporabniki drugih operacijskih sistemov bi to priporočilo...

32 komentarjev