»

Apple se je pritožil na zahtevo EU o odprtju ekosistema iOS

Slo-Tech - Po pričakovanjih se je Apple pritožil na odločitev Evropske komisije, ki mu je zapovedala odprtje ekosistema iOS. Komisija je ugotovila, da Apple krši akt o digitalnih trgih (DMA), ko pred konkurenco zapira svoj ekosistem.

Apple trdi, da gre za nerazumne zahteve, ki zavirajo inovacije, hkrati pa predstavljajo nesorazmerne stroške in obremenitev za Apple. Še več, s tem naj bi bili ogroženi osebni podatki in zasebnost uporabnikov, kar predstavlja tudi varnostno tveganje, dodajajo. Jezi jih tudi, da ukrep meri le Apple. Na drugi strani so Meta, Google, Spotify in konkurenca, ki si obetajo dostop do Applovega ekosistema.

Apple sicer računa na ugodno rešitev na Sodišču EU, a ta bo v najboljšem primeru znana šele čez nekaj let. Dotlej bo moral Apple spoštovati zahteve Komisije, razen če bi sodišče izdalo začasno odredbo, kar ni zelo verjetno.

136 komentarjev

Microsoft bo z Windows 11 poenotil USB-C

Slo-Tech - Microsoft se je odločil, da ima dovolj zmede s priključki USB-C, ki se ujemajo le po fizični obliki. Nekateri podpirajo tudi polnjenje, drugi so namenjeni le prenosu podatkov. Nekateri podpirajo USB4 z vsemi specifikacijami, drugi le Thunderbolt 3, tretji so pohabljeni. Vse to vnaša nepotrebno zmedo, ki jo bo Windows 11 odpravil.

WHCP (Windows Hardware Compatibility Program) bo odslej zahteval, da vsi priključki USB-C podpirajo prenos podatkov, polnjenje in prenos slike. Obvezna bo združljivost z USB4, Thunderbolt 3 in hitrost prenosa podatkov 40 Gb/s. Vse naprave, torej v glavnem prenosni računalniki, ki bodo imeli nameščeni Windows 11 24H2, bodo morali za certificiranje zagotoviti navedeno združljivost USB-C. Uporabnikom tako ne bo treba več ugibati, kam lahko priključijo polnilnik in kam monitor, temveč bo vseeno.

13 komentarjev

Stack Overflow počasi, a zanesljivo umira

Slo-Tech - O težavah Stack Overflowa poročamo že nekaj let, umetna inteligenca pa se zdi kot zadnji žebelj v njegovo krsto. A zaton se je začel že pred desetletjem, umetna inteligenca ga je le dokončno razkrila. Matthew Tyson trdi, da je bila stran že davno pred izumom umetne inteligence obsojena na propad.

Požrla naj bi se sama. O tako strogi sodbi sicer lahko razpravljamo, a brez doma je bil Stack Overflow spočetka velik uspeh. Nastal je na prelomu tisočletja, ko so zamrle novičarske skupine (usenet), programerji pa so si pomagali na forumih in namenskih straneh. Stack Overflow je dobre prispevke - tako vprašanja kakor odgovore - nagrajeval s točkami ugleda (reputation). To je sprva vzpodbujalo kakovost, kasneje pa je stran spremenilo v precej manj prijazno skupnost. Moč ocenjevanja so dobili ljudje z visokim ugledom, ki so nemalokrat svojo moč tudi izkoriščali.

Stack Overflow je začel obiskovalce izgubljati leta 2014, nato pa je z izjemo epidemije covida šlo samo še navzdol. Ko so se...

60 komentarjev