»

Ali remdesivir pomaga pri covidu-19? WHO pravi ne, FDA ga je potrdil

Slo-Tech - Ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) je v četrtek uradno odobrila remdesivir (s komercialnim imenom Veklury) za zdravljenje covida-19 pri bolnikih, starejših od 12 let, kadar potrebujejo hospitalizacijo. To je prvo zdravilo, ki ga je FDA odobril za zdravljenje te bolezni. Pred tem je bil remdesivir na seznamu izredno odobrenih zdravil (Emergency Use Authorization) v izrednih okoliščinah, kamor sodi tudi pričujoča pandemija. V okviru EUA je remdesivir možno predpisovati tudi otrokom (in bolnikom, lažjim od 40 kg).

FDA je zapisal, da odobritev novega zdravila terja trdne dokaze o učinkovitosti in dokazano varnost pri nameravani uporabi (vedno se tehtajo prednosti v primerjavi s stranskimi učinki). EUA je možno izdati brez tega tehtanja, za normalno odobritev pa je to nujno. FDA pojasnjuje, da je remdesivir potrdil na podlagi analize treh kliničnih preizkusov, ki so nedvoumno pokazali njegovo učinkovitost.

Prvo randomizirano, dvojno slepo študijo s kontrolo za placebo je...

121 komentarjev

Vložene obtožnice zoper internetne bandite iz bunkerja

The Times - Pred letom dni je nemška policija izvedla racijo v nekdanjem vojaškem bunkerju v kraju Traben-Trarbach, v katerem so domovali strežniki, na katerih so gostovale spletne tržnice za prodajo mamil, ponarejenega denarja, dokumentov, otroške pornografije ipd. V sodelovanju s policijami na Poljskem, Nizozemskem in v Luksemburgu so aretirali sedem ljudi, še trinajst pa so jih ovadili. Zgodba sedaj dobiva epilog.

Štiri Nizozemce, tri Nemce in enega bolgarskega državljana so sedaj uradno obtožili več kaznivih dejanj, ki so jih zagrešili z obratovanjem omenjenih strežnikov. Kolovodja je 60-letni Herman Johan Xennt iz Nizozemske, ki je bunker pretvoril v kolokacijo za strežnike, na katerih so gostovale strani. Od leta 2013 do 2019 je tam delovalo 400 strežnikov. Policija je sprva na lokacijo poslala policista pod krinko, ki je tam delal kot vrtnar, kasneje pa je v ogromni raciji 650 policistov zaseglo 2 PB podatkov na več sto strežnikih.

Sedaj se zgodba seli na sodišče, kjer pa ne bo tako...

8 komentarjev

WHO in Wikipedia sodelujeta v boju proti dezinformacijam okoli covida-19

The New York Times - Svetovna zdravstvena organizacija in Wikimedia Foundation sta sklenili sporazum, ki piscem in urednikom na največji spletni enciklopediji poenostavlja dostop do podatkov ter medijskih vsebin WHO okoli pandemije koronavirusa SARS-CoV-2, da bi bili tako javnosti uradni podatki lahko čim hitreje na voljo v čim več jezikih.

Divjanje koronavirusa SARS-CoV-2 po svetu je zgolj ena od plati pandemije, saj ga spremlja prav tako zaskrbljujoč in kompleksen razmah "infodemije" - širjenja dezinformacij, ki z napačnimi podatki samemu virusu še lajšajo napredovanje in povzročajo družbene nemire. V teh časih je postal vsak popularen vir informacij še posebej pomemben, zato mediji in družbena omrežja uvajajo dodatna rešeta, prihaja pa tudi do tesnejšega sodelovanja z zdravstvenimi institucijami. V Svetovni zdravstveni organizaciji (WHO) so tako sklenili dogovor z organizacijo Wikimedia Foundation, ki bdi nad Wikipedio, največjo spletno (in siceršnjo) enciklopedijo na svetu. Po sporazumu bodo...

49 komentarjev